Żegnaj MikroUSB! Wszystkie telefony muszą mieć ten sam port ładowania w Europie.

image

Chociaż wydaje się to bardzo dziwne, w tym momencie nadal widzimy nowo uruchomione telefony z portem ładowania microUSB. Widzimy to w kilku nowych smartfonach różnych marek. Chociaż jest to coś, co jest zarezerwowane dla najbardziej podstawowych modeli, może to zniknąć w najbliższej przyszłości, przynajmniej w Europie. To jest coś, co powinno było się zdarzyć lata temu. Przy okazji, miałoby to również wpływ na iPhone'a firmy Apple.

Port ładowania USB Type-C dotarł na rynek telefonii komórkowej w 2015 roku i jednym z pierwszych telefonów, które go włączyły był OnePlus 2. Od momentu pojawienia się tego portu minęło około 5 lat. Nadal jednak istnieją producenci, którzy nie chcą całkowicie przeskoczyć do tego nowego portu. Utrzymują oni mikroUSB, który znamy od początku istnienia smartfonów.

Europa chce tego samego portu ładowania dla wszystkich telefonów

To jest coś, o co zawsze prosiliśmy. Chcemy mieć możliwość ładowania naszego smartfonu dowolnym kablem, niezależnie od modelu i marki. Dzięki portowi USB Type-C jest to coś, co możemy zobaczyć nawet pomiędzy różnymi produktami. Obejmuje on komputery, słuchawki lub tablety. Na rynku smartfonów istnieją pewne modele, które wciąż są wprowadzane na rynek z mikroUSBem. Ponadto, firma Apple jest nadal zaangażowana w używanie złącza Lightning w swoim iPhone'ie. Chociaż w iPadzie Pro i w MacBookach stawiają na USB typu C.

Jak czytamy w MacRumors, europejscy prawodawcy chcą nałożyć prawo na wszystkich producentów smartfonów, aby zmusić ich do korzystania z tego samego portu ładowania. Biorąc pod uwagę obecną technologię, port ten byłby portem USB typu C, który nadal ma wiele do zaoferowania we wszystkich dziedzinach technologii. Zmusiłoby to również Apple do zintegrowania w swoim iPhone'ie innego złącza do Lightning, czego od lat unika.