Wszystko, co musisz wiedzieć o identyfikatorze twarzy Apple

image

Iphone Face ID to system rozpoznawania twarzy zaprojektowany i uruchomiony przez Apple Inc w 2017 roku. Face ID bezpiecznie odblokowuje iPhone'a jednym spojrzeniem. Odblokowuje on telefon za pomocą skanów w podczerwieni i światła widzialnego, aby jednoznacznie zidentyfikować Twoją twarz.

Technologia Face ID umożliwia systemowi kamer "prawdziwej głębi" rejestrowanie dokładnych danych twarzy poprzez wyświetlanie i analizowanie ponad 30 000 niewidocznych punktów w celu stworzenia mapy głębi twarzy i zarejestrowania obrazu Twojej twarzy w podczerwieni.

Za pomocą Face ID możesz autoryzować zakupy w App Store, iTunes Store i Apple Books oraz płatności w Apple Pay. Możesz też zalogować się do aplikacji, które go obsługują, za pomocą identyfikatora twarzy Apple ID. Face ID automatycznie dostosowuje zmiany w Twoim wyglądzie. Gdy masz na sobie makijaż lub odrastające włosy zarostu.

Jest on również przeznaczony do pracy z kapeluszami, szalikami, okularami, soczewkami kontaktowymi, a nawet okularami przeciwsłonecznymi. Jest to nowy sposób na zabezpieczenie telefonu.

W tym artykule dowiesz się wszystkiego o problemach z identyfikacją twarzy jabłkiem i identyfikacją twarzy iPhone'a.

Co to jest Face Id?

Identyfikator twarzy iPhone'a jest formą uwierzytelniania biometrycznego. Bio-metria to nie hasło, lecz wzór bezpieczeństwa czy uwierzytelnianie, a nie hasło. Zamiast odcisków palców, jak w przypadku Touch ID, Face ID opiera się na unikalnych cechach Twojej twarzy.

Face ID to system rozpoznawania twarzy, który zastępuje skaner odcisków palców Apple Touch ID. Wykorzystuje on system kamer i czujników do skanowania twarzy, aby stworzyć szczegółową mapę 3D Twojej twarzy.

Jeśli skan jest zgodny z danymi w pliku, system przeprowadzi bezpieczną weryfikację uwierzytelnienia i wykona takie czynności jak odblokowanie telefonu lub autoryzacja transakcji Apple Pay.

Apple twierdzi, że jego technologia jest w stanie pokonać sześć różnych przeszkód:

 • Po pierwsze, skanuje Twoją twarz wystarczająco dokładnie, aby móc Cię później rozpoznać.
 • Porównuje nowo zeskanowany obraz twarzy z obrazem zapisanym w pamięci, dzięki czemu może rozpoznać, kiedy tylko zbliżysz do niego twarz, aby ją odblokować. Skanuje dane twarzy w różnych warunkach oświetleniowych oraz w pomieszczeniach, na zewnątrz i przy słabym oświetleniu.
 • W miarę wzrostu zarostu, zmiany fryzury, nakładania makijażu, zmiany brwi w celu rozpoznania twarzy, aktualizuje szczegóły twarzy.
 • Pozwól sobie nosić czapki, chusty, soczewki kontaktowe, rękawiczki i okulary przeciwsłoneczne i nadal być rozpoznawaną. Nie pozwala na odblokowanie telefonu przez osobę o podobnym wyglądzie, zdjęcie, maskę lub inne techniki.

Jaki identyfikator twarzy Apple Devices Support's Face Id?

Funkcja Iphone Face ID została po raz pierwszy wprowadzona w telefonie iPhone X. Do tej pory iPhone X, XR, XS, XS Max, 11, 11 Pro i 11 Pro Max obsługują tę technologię.

Nie będzie błędem stwierdzenie, że podobnie jak Touch ID, który rozpoczął się na iPhone'ie, został ostatnio dodany do innych urządzeń, takich jak iPad, Face ID w końcu pojawi się również na innych urządzeniach Apple.

Face Id będzie używany do czego?

Iphone Face ID jest uprawniony do zakupów w Apple Pay, App Store i iTunes oraz aplikacjach innych firm, które obecnie korzystają z Touch ID.

Czy oświetlenie ma znaczenie?

Nie, w przypadku skanera Face ID iPhone'a oświetlenie wokół Ciebie nie ma znaczenia. Do skanowania twarzy wykorzystuje on światło podczerwone. Dzięki temu jest jasne, że będzie działał w pomieszczeniach, na zewnątrz, a nawet w czarnym pomieszczeniu.

Możesz mieć kłopoty, jeśli bezpośrednie światło słoneczne uderzy w czujnik kamery. Silne słońce może zakłócić prawidłowe skanowanie twarzy przez czytnik podczerwieni. Ale każde inne syntetyczne światło nie jest na tyle silne, aby je wywołać.

Jak ustawić identyfikator twarzy?

Podczas pierwszego konfigurowania telefonu iPhone zostaniesz zapytana, czy chcesz używać Face ID. Jeśli go nie wybierzesz, możesz jeszcze później włączyć funkcję Face ID w aplikacji Ustawienia.

Proces ustawiania Face ID jest taki sam, niezależnie od tego, kiedy to robisz.

Aplikacja Identyfikacja twarzy w telefonie iPhone korzysta z procesu rejestracji, podobnie jak w przypadku identyfikacji dotykowej. Wystarczy, że dokładnie zeskanujesz swoją twarz, aby później mogła Cię rozpoznać.

Najpierw musisz przejść do Ustawienia > Identyfikacja twarzy i hasło, a następnie dotknąć opcji Zapisz twarz. Następnie iPhone użyje przedniej kamery, aby pokazać Twoją twarz w okręgu z zielonym symbolem zaznaczenia wokół niego.

Zostaniesz zachęcony do poruszania głową w okręgu, podczas gdy Ty będziesz rejestrować obraz twarzy.

Apple twierdzi, że prawdopodobieństwo, że ktoś inny odblokować iPhone'a z jego odciskiem palca jest 1 w 50,000 co jest dość niska liczba, ale iPhone Face ID szansa na inną twarz odblokowania go, jest 1 w 1,000,000 twierdził przez jabłko.

Apple wyjaśnił w swojej białej księdze, że jeśli masz złego bliźniaka, należy prawdopodobnie uniknąć Face ID. Powiedział również, że dzieci poniżej 13 roku życia miały wyższy wskaźnik fałszywych meczów, ponieważ różne rysy twarzy "może nie być w pełni rozwinięte".

Ustawienia Face ID w telefonie iPhone pozwalają włączyć lub wyłączyć tę funkcję, kiedy tylko chcesz, jak również dodać alternatywny wygląd (może być używany, aby dać swojemu partnerowi dostęp do telefonu).

Jak działa iPhone Face ID?

Do tej pory technologie rozpoznawania twarzy były bardzo łatwe do oszukiwania lub zbyt wrażliwe na czynniki środowiskowe i inne, co czyniło je bardzo nieskutecznymi czynnikami uwierzytelniającymi.

Do malowania 30 000 punktów podczerwieni na Twojej twarzy i wokół niej Apple używa kombinacji emitera podczerwieni i czujnika (który nazywa True Depth).

Odbicie światła jest mierzone, co pozwala mu obliczyć głębokość i kąt z kamery dla każdego punktu, dla którego konstruuje mapę głębokości, dzięki czemu może szczegółowo uchwycić wszystkie swoje krzywe i zmarszczki.

Podczas wstępnego ustawiania identyfikacji twarzy, mapa ta jest przekształcana na płaskie zdjęcia 2D w podczerwieni. System kamer Apple True Depth składa się z wielu elementów.

Gdzie znajdują się czujniki Face ID?

Nacięcie to ciemny pasek w górnej części wyświetlacza na ekranie iPhone'a, gdzie znajdują się czujniki wykorzystywane przez Face ID, w tym nowy system kamer True Depth. Czujniki te obejmują:

 • Projektor punktowy: Kropka rzutuje ponad 30.000 niewidocznych punktów na Twoją twarz. Następnie za pomocą tych punktów tworzona jest mapa struktury i głębokości Twojej twarzy.
 • Buduje trójwymiarową "unikalną mapę twarzy", według Apple. Kamera na podczerwień:
 • Ta kamera odczytuje kropki z projektora i rejestruje obraz. Oświetlacz przeciwpowodziowy:
 • To dodatkowe oświetlenie w podczerwieni pomaga; sprawia, że system działa nawet w ciemności.

Źródło: Sieć C

Mapa twarzy uchwycona przez kamerę na podczerwień jest dopasowywana do danych zapisanych w telefonie iPhone. Ta metoda uwierzytelniania trwa milisekundy, co jest tak bliskie czasu rzeczywistego, jak tylko można uzyskać.

Apple twierdzi, że system jest na tyle inteligentny i czuły, że rozpoznaje Cię nawet w przypadku zmiany fryzury, noszenia okularów, zapuszczania lub golenia zarostu i wieku. Ale w systemie jest kilka sztuczek, które zapewnią Ci bezpieczeństwo:

 • Oczy muszą być otwarte podczas odblokowywania Iphone'a za pomocą identyfikatora twarzy, aby inna osoba nie mogła odblokować telefonu wskazując na niego twarz podczas snu. Musisz patrzeć na wyświetlacz, aby identyfikator twarzy działał.

Jak odblokować urządzenie za pomocą identyfikatora twarzy?

Telefon nie skanuje się cały czas. Musisz obudzić telefon, aby skorzystać z funkcji uwierzytelniania Face ID. Musisz obudzić lub dotknąć przycisku Uśpij/obudź się albo aplikacji lub serwisu Apple, które wymagają uwierzytelnienia. Następnie spojrzysz na telefon.

Aby uniknąć niezamierzonego odblokowania, firma Apple twierdzi, że Face ID jest "świadomy uwagi". Jeśli nie spojrzysz uważnie na telefon, nie przeprowadzi on operacji odblokowania.

Ale ta opcja może być wyłączona przez użytkownika jako lista dostępności. Z czasem firma Apple będzie tworzyć tymczasowe aktualizacje profilu Face ID, aby zapewnić dobre dopasowanie. Ale również ostrzega, że te aktualizacje są dobre tylko dla ograniczonej liczby odblokowań.

Co ciekawe, jeśli nie odblokujesz swojego telefonu z Face ID, zostaniesz natychmiast poproszony o pomyślne wprowadzenie kodu dostępu.

Rzeczy, o których należy pamiętać w przypadku problemów z identyfikatorami twarzy w urządzeniu iPhone'a

 • Sprawdź podwójnie i upewnij się, że kamera True Depth nie jest pokryta żadnymi elementami, takimi jak osłona ekranu czy obudowa telefonu.
 • Upewnij się, że na przednim aparacie nie ma kurzu, pozostałości ani brudu (aparat True Depth) i wyczyść go w razie potrzeby.
 • Upewnij się, że twarz i jej funkcje są widoczne dla przedniego aparatu i trzymaj się z dala od jasnego światła słonecznego.
 • Możesz też zmienić pozycję telefonu iPhone, aby słońce nie było za Tobą.
 • Twoja twarz powinna znajdować się w odległości co najmniej 10-20 cali od urządzenia z systemem iOS.
 • Im bliżej, tym lepiej. Trzymaj urządzenie w zasięgu ręki.
 • Na koniec upewnij się, że Twój iPhone jest ustawiony w kierunku pionowym.
 • Funkcja skanowania twarzy jest dostępna tylko w trybie portretowym dla iPhone'a.
Jeśli postępowałeś zgodnie z powyższymi punktami, a funkcja Face ID nadal nie działa na telefonie iPhone XS, sprawdź pozostały artykuł. Miejmy nadzieję, że te techniki pomogą Ci rozwiązać problemy z Face ID w Twoim urządzeniu.

Rozwiązanie 1: Wyłączanie/włączanie funkcji Face ID w telefonie iPhone

Po pierwsze, spróbuj wyłączyć/włączyć identyfikator twarzy i odświeżyć urządzenie.

 • W tym celu otwórz ustawienia w telefonie iPhone X → dotknij Face ID & Passcode → Wprowadź swój kod iPhone. W sekcji Use Face ID FOR, wyłącz przełącznik obok każdej opcji.

Jeśli używasz Face ID z jakąkolwiek inną aplikacją, stuknij ją, a następnie przy każdej z nich wyłącz przełącznik.

Zrestartuj urządzenie i włącz Face ID. Spróbuj ponownie użyć Face ID. Sprawdź, czy to działa. Jeśli nie, przejdź do następnego rozwiązania.

Rozwiązanie 2: Ładowanie telefonu iPhone

Wiele osób nie zdaje sobie sprawy z tego, że identyfikator twarzy nie będzie działał, jeśli urządzenie iPhone ma niską żywotność baterii. Tak samo jak w przypadku instalacji aplikacji lub aktualizacji w telefonie, aby zapewnić pomyślną aktualizację, należy posiadać co najmniej 50% baterii.

Jednak Face ID nie wymaga aż tak długiego czasu pracy na baterii, więc upewnij się, że podczas korzystania z tej funkcji masz wystarczająco dużo czasu pracy na baterii. Jeśli telefon wskazuje 10% czasu pracy na baterii lub mniej, funkcja nie będzie działać prawidłowo. Podłącz telefon do ładowarki i podłącz go do wyłącznika zasilania. Podczas ładowania iPhone'a spróbuj ponownie skorzystać z tej funkcji i sprawdzić, czy działa bez żadnych problemów. Jeśli problem będzie się powtarzał, rozwiąż dalej problemy z telefonem.

Rozwiązanie 3: Sprawdź i zarządzaj ustawieniami identyfikacji twarzy w telefonie iPhone XS

Ustawienia identyfikatora twarzy mogły zostać zmienione od czasu premiery iOS 13.

Wystarczy sprawdzić ustawienia Face ID i zarządzać nimi w razie potrzeby.

Oto kroki, które należy wykonać:

 1. Uruchomić aplikację Ustawienia, Z ekranu głównego,
 2. Wybierz opcję Face ID i Passcode, a następnie zaznacz wszystkie inne opcje w zakładce
 3. Użyj sekcji Face ID FOR i upewnij się, że włączyłeś przełącznik przy każdej opcji.

Następnie sprawdź, czy jesteś już w stanie odblokować telefon lub zalogować się do aplikacji za pomocą Face ID.

Rozwiązanie 4: Wykonaj pełny reset systemu

Jeśli problem z identyfikacją twarzy jest trwały nawet po wykonaniu podstawowych czynności. Najbardziej zaawansowanym rozwiązaniem, które można wykonać w celu usunięcia tego typu błędów, jest wykonanie resetu fabrycznego.

Ta opcja usunie wszystko z pamięci telefonu, więc upewnij się, że wykonasz kopię zapasową danych.

Po zabezpieczeniu wszystkich ważnych plików, wykonaj poniższe kroki, aby przeprowadzić pełny reset systemu.

 • Wybierz opcję Ustawienia z ekranu głównego i dotknij opcji Ogólne. Przewiń do i dotknij Resetuj. Następnie wybierz opcję Erase all content & settings. Kontynuuj, Po wprowadzeniu kodu urządzenia Wybierz opcję, aby potwierdzić pełne zresetowanie systemu. Po zresetowaniu telefon uruchomi się ponownie samodzielnie. Po ponownym włączeniu, przejdź do ponownego skonfigurowania iPhone'a XS jako nowego.

Co jeśli nic nie działa

Jestem pewien, że powyższe rozwiązania rozwiążą problem identyfikacji twarzy na telefonie iPhone X. Ale jeśli nie udało im się go rozwiązać, skontaktuj się z pomocą techniczną firmy Apple lub odwiedź lokalne biuro, aby uzyskać dalszą pomoc.

Identyfikator twarzy iPhone'a to system rozpoznawania twarzy zaprojektowany i uruchomiony przez firmę Apple Inc w roku 2017. Identyfikator twarzy bezpiecznie odblokowuje iPhone'a jednym spojrzeniem. Jeśli miałeś problemy z rozpoznaniem twarzy przy kilku okazjach; twierdzę, że możesz je rozwiązać za pomocą wyżej wymienionych sztuczek. Jeśli jednak nic się nie uda. Na szczęście, Wsparcie Apple jest zawsze gotowe do pomocy i rozwiązania problemów.