Wszystko, co musisz wiedzieć o Apple Pencil

image

Firma Apple wprowadziła w 2015 roku pierwszy iPad Pro, który był wyposażony w opcjonalny trzpień ołówkowy Apple Pencil. Były dyrektor generalny Apple, Steve Jobs, był sławny w walce z rysikiem, ale Apple Pencil okazał się być użytecznym narzędziem do robienia notatek, rysowania i nie tylko.

Apple Pencil jest utrzymywany od 2015 roku i od dziś jest kompatybilny z całą obecną linią iPadów.

W poniższym przewodniku zawarliśmy wszystko, co musisz wiedzieć o Apple Pencil.

Co to jest Apple Pencil?

Apple Pencil to ołówek zaprojektowany przez Apple, który współpracuje z iPadami. Nazywany jest Apple Pencil ze względu na swoje podobieństwo do tradycyjnego ołówka, choć z projektem zdecydowanie w stylu.

Jest to mała plastikowa końcówka (którą można wymienić), która łączy się z ekranem iPada, korpus przypominający pióro do trzymania i mechanizm ładowania. W oryginalnym ołówku Apple Pencil znajduje się złącze Lightning, ale model drugiej generacji jest ładowany magnetycznie.

Jest on używany zamiast palca do precyzyjnych zadań, takich jak pisanie i rysowanie, a także może być używany do poruszania się po systemie operacyjnym.

Doskonale nadaje się do rysowania, tworzenia dzieł sztuki, robienia notatek i podobnych zadań, ponieważ jest precyzyjny, ma odrzucenie dłoni i oferuje wrażliwość na nacisk i nachylenie.

Krótko mówiąc, Apple Pencil jest zaprojektowany do pracy jak tradycyjny ołówek, ale zamiast pisać na papierze, jest napisany na ekranie iPada.

Podczas pisania można położyć rękę bezpośrednio na iPadzie, co przez długi czas było funkcją, której inne ołówki nie mogły dokładnie odtworzyć.

Jakie są różnice między Apple Pencil 1 a Apple Pencil 2?

Istnieją dwie wersje Apple Pencil, pierwsza wersja wydana w 2015 roku i druga wersja wydana w 2018 roku.

Obie robią to samo, ale mają różne konstrukcje i mechanizmy ładowania.

Największą różnicą pomiędzy nimi jest kompatybilność ich urządzeń:

Apple Pencil 2 współpracuje z modelami iPad Pro 2018, a Apple Pencil 1 ze wszystkim innym.

Oryginalny Apple Pencil

Druga generacja jest bardziej elegancka, mniejsza i bardziej kompaktowa niż oryginalna, ponieważ nie ma portu Lightning na końcu.

Został on zaprojektowany do ładowania magnetycznego przez iPada Pro tak, że można go wkleić po prawej stronie iPada Pro w płaskim obszarze, aby rozpocząć ładowanie.

Apple Pencil 2

Z oryginalnym ołówkiem Apple Pencil, jest złącze Lightning, które pozwala podłączyć go do portu Lightning iPada, aby go naładować, co jest niewygodne ze względu na rozmiar ołówka.

Apple zawiera również adapter z ołówkiem Apple Pencil 1, dzięki czemu można go ładować za pomocą dowolnego kabla Lightning.

Apple Pencil 2 ma konstrukcję bardziej przypominającą ołówek, ponieważ ma płaski bok i szlifowany wzór, który poprawia teksturę. Ołówek Apple Pencil 1 jest gładki i okrągły.

Obsługuje również gesty dotykowe służące do wymiany między narzędziami, co nie jest możliwe w przypadku oryginału.

Chociaż istnieją różne mechanizmy ładowania i dzwonki i gwizdki, Apple Pencil 1 i 2 działają zasadniczo w ten sam sposób i mają ten sam zestaw ogólnych cech.

Jakie urządzenia są kompatybilne z Apple Pencil?

Oryginalny Apple Pencil, wyprodukowany od 2015 roku z okrągłym korpusem i złączem Lightning jest kompatybilny z następującymi urządzeniami:

 • iPad Air (3 generacja) IPad mini (5 generacja) IPad (7 generacja) IPad (6 generacja) IPad Pro 12,9 cala (2 generacja) IPad Pro 12,9 cala (1 generacja) IPad Pro 10,5 cala IPad Pro 9,7 cala

Apple Pencil drugiej generacji o mniejszej powierzchni i z możliwością ładowania magnetycznego jest kompatybilny z następującymi urządzeniami:

 • IPad Pro 12,9 cala (3. generacja) IPad Pro 11 cali

Oryginalny Apple Pencil nie może być używany z 11 i 12,9-calowymi modelami iPad Pro wydanymi w 2018 roku, a nowszy Apple Pencil nie współpracuje ze starszymi iPadami.

Jakie są cechy charakterystyczne Apple Pencil?

Apple Pencil posiada szeroki zestaw funkcji, dzięki którym może być używany do każdego precyzyjnego zadania lub jako zamiennik palców podczas nawigacji po iOS.

Konieczność poznania cech charakterystycznych znajduje się poniżej:

 • Odrzucenie dłoni - Gdy ołówek jest podłączony do iPada, rozpoznaje tylko końcówkę Apple Pencil, a nie dłoń lub palec, co pozwala na wygodne pisanie lub rysowanie.
 • Wrażliwość na nacisk - W zależności od nacisku wywieranego na tablet PiPad podczas pisania lub rysowania, linia może być grubsza lub cieńsza. Apple nie zapewnia określonego poziomu czułości na nacisk dla ołówka Apple.
 • Wrażliwość na pochylenie - Apple Pencil został zaprojektowany tak, aby działał jak zwykły ołówek, więc jeśli przytrzymasz go pod kątem i przyciśniesz końcówkę obok iPada, aby uzyskać coś w rodzaju cieniowania, będzie działał. Apple Pencil zna swoją ogólną orientację i sposób nachylania.
 • Ważenie ołówka - Apple zaprojektowało ołówek w taki sposób, aby czuć go w dłoni jak ołówek i jest ważony, aby czuć się jak prawdziwy instrument do pisania.
 • Niskie opóźnienie - Apple Pencil ma super niskie opóźnienie, co oznacza, że podczas pisania na iPadzie nie ma opóźnienia między ruchem pióra a tym, co pojawia się na ekranie. Opóźnienie Apple Pencil wynosi zaledwie 9 ms na iPadach z wyświetlaczami 120Hz (modele iPad Pro z 2017 roku i późniejsze).
 • Precyzja - Apple Pencil jest dokładny, więc jest dokładny do piksela. Oznacza to, że nie ma żadnej kompensacji między położeniem pióra a tym, co jest wyświetlane na ekranie.
 • Proste parowanie - Nie ma potrzeby martwić się o Bluetooth z Apple Pencil. Łączy się on automatycznie. Wystarczy podłączyć pierwszą wersję lub podłączyć drugą wersję do iPada Pro.
 • Gesty dotykowe (tylko V2) - Druga wersja Apple Pencil obsługuje gesty dotykowe. Dzięki podwójnemu dotknięciu, Apple Pencil 2 może przełączać się między narzędziami w aplikacjach, co jest przydatne, ponieważ umożliwia na przykład szybkie przełączanie między narzędziem ołówkowym a narzędziem do gumienia.
 • Ładowanie magnetyczne (tylko V2) - Apple Pencil 2 jest ładowany za pośrednictwem połączenia magnetycznego z iPadem Pro. Apple Pencil 1 nie posiada tej funkcji i jest ładowany przez złącze Lightning.

Gdzie można używać Apple Pencil?

Apple Pencil może być używany jako zamiennik palca do robienia takich rzeczy jak otwarte aplikacje, przewijanie i inne, ale wsparcie dla Apple Pencil jest również zintegrowane z iPadOS.

Istnieje kilka unikalnych funkcji Apple Pencil, które są warte rozważenia dla tych, którzy myślą o zakupie Apple Pencil.

 • Zrzuty ekranu - Jeśli zrobisz zrzut ekranu na swoim PiPadzie, a następnie dotknij go, gdy w rogu pojawi się podgląd, możesz rysować i pisać na nim za pomocą Apple Pencil poprzez funkcję o nazwie Dialing.
 • Margines - Margines to funkcja Apple, która pozwala na zapisywanie zrzutów ekranu, ale działa również w całym systemie operacyjnym w różnych aplikacjach. W aplikacji Mail można edytować zdjęcia lub pliki PDF (doskonale nadaje się do podpisywania dokumentów), w aplikacji Messages można rysować zdjęcia, w aplikacji Photos można dodawać napisy i rysunki do zdjęć, a w Books można edytować pliki PDF.

Apple Pencil współpracuje także z wieloma innymi aplikacjami do robienia notatek, rysowania, rysowania i innych.

Aplikacje te można znaleźć, szukając Apple Pencil w App Store na iPadzie, ale oto kilka ciekawostek.

 • Procreate: Idealny do rysowania, rysowania i tworzenia dzieł sztuki. Wystarczająco proste dla początkujących, ale wystarczająco mocne dla profesjonalistów.
 • Notability - Notability jest aplikacją do robienia notatek przez długi czas. Posiada wszystkie rodzaje funkcji do pisania, rysowania, dodawania adnotacji w plikach PDF i innych, a ponadto posiada wiele stylów papieru i możesz skanować dokumenty, nagrywać spinacze audio i inne.
 • Pixelmator - Jeśli chcesz edytować zdjęcia na swoim PiPadzie, warto sprawdzić Pixelmator. Jest on kompatybilny z Apple Pencil, a Apple Pencil jest doskonałym narzędziem do precyzyjnej edycji.
 • Pigment: Jeśli lubisz kolorować i uważasz, że to relaksujące, istnieje mnóstwo aplikacji koloryzujących dla Apple Pencil jak Pigment.
 • Adobe Photoshop Sketch: Adobe Photoshop Sketch jest zredukowaną wersją programu Photoshop, która jest zoptymalizowana dla artystów lubiących rysować i rysować. Posiada on wiele pędzli i obsługuje pędzle Photoshopa, a także przydatne funkcje mieszania kolorów i obsługi warstw. Adobe posiada także pełną aplikację Photoshop na iPada.
 • Sketch line - Jeśli chcesz zapisywać pomysły i szybko rysować, Sketch Line jest łatwy do nauczenia się, łatwy w użyciu i posiada przydatny zestaw narzędzi, z których możesz skorzystać.

Czym różni się ołówek Apple Pencil od innych rysików?

Zanim pojawił się ołówek Apple Pencil, trzpień miał cienką, twardą końcówkę i baterię aktywującą ekran pojemnościowy iPada, albo miał szeroką gumową końcówkę w kształcie palca, która nie była dokładna.

Rysik przed AppleWyrzucenie dłoni przez oprogramowanie było wykonywane przez twórców poszczególnych aplikacji i nie działało niezawodnie, ponadto połączenia były wykonywane przez Bluetooth, a nie przez automatyczny proces używany przez Apple Pencil.

Wiele rysików na rynku, które nie są Apple Pencil, nadal posiada tego typu końcówki, które nie są tak dokładne jak Apple Pencil i mogą nie oferować tych samych prostych funkcji ładowania i odrzucania dłoni, ale obecnie istnieją bardziej przystępne cenowo alternatywy dla Apple Pencil. Mają one funkcjonalność Apple Pencil.

Jakie alternatywy Apple Pencil są dostępne?

Istnieje kilka nie-Apple ołówki na rynku, które mają niektóre z tych samych możliwości jak Apple Pencil, ale w bardziej przystępnej cenie.

Opcje te nie są tak bogate w funkcje jak ołówek Apple Pencil i nie mają tej samej prostej konstrukcji, ale podstawowa funkcjonalność jest tam.

Kredka firmy Logitech

 • Crayon Logitech - Zaprojektowana przez firmę Logitech kredka miała być pierwotnie tańszą wersją ołówka Apple Pencil dla studentów do użytku z tanim iPadem. Teraz jest ona dostępna dla każdego. Działa tak samo jak Apple Pencil i oferuje takie samo wsparcie dla odrzucenia dłoni, opóźnienia i nachylenia, ale nie zawiera wrażliwości na nacisk.
 • Adonit Note - Notatka Adonit Note jest podobna do Apple Pencil, która oferuje taką samą małą końcówkę, doskonałe opóźnienie i odrzucenie nacisku na dłoń, ale nie ma wrażliwości na nacisk.
 • Adonit Note + : Adonit Note + jest podobna do Adonit Note, ale zawiera 2048 poziomów czułości na nacisk i dwa konfigurowalne przyciski skrótów.

Jakie aplikacje są kompatybilne z Apple Pencil?

Każda aplikacja własna lub firm trzecich jest kompatybilna z Apple Pencil, ale jest przeznaczona do pisania, rysowania i rysowania aplikacji, w których treść pisana odręcznie jest odpowiednia.

Apple Pencil może być również używany zamiast palca do poruszania się po systemie iPadOS.

Czy Apple Pencil jest tego warty?

Dla każdego, kto chce skorzystać z iPada do rysowania, rysowania, robienia notatek lub innych podobnych czynności, Apple Pencil jest tego wart, ale dla tych, którzy nie potrzebują wszystkich zaawansowanych funkcji,

Na rynku istnieje kilka podobnych ołówków, takich jak kredka Logitech Crayon, które są znacznie bardziej przystępne cenowo.

Czy ołówek Apple Pencil współpracuje z telefonem iPhone?

Apple Pencil i Apple Pencil 2 są kompatybilne tylko z iPadami i nie będą działać z telefonem iPhone. Apple Pencil wymaga stworzonego dla niego ekranu, którego nie mają iPhone'y.

Czy Apple Pencil będzie robił Apple Pencil na iPhone'a?

Pojawiły się tu i ówdzie plotki, które sugerują, że Apple może opracować wersję Apple Pencil dla iPhone'a,

szczególnie przed uruchomieniem linii iPhone 2019, ale od tego czasu nie słyszeliśmy wiele i nie było żadnych konkretnych informacji wskazujących, że taki produkt jest w trakcie produkcji.

Apple może planować ołówek do iPhone'a w przyszłości, ale nie wydaje się, że to przyjdzie w najbliższej przyszłości i nie jest to coś, czego oczekujemy, aby zobaczyć na 2020 iPhone'ów.