Sony zapowiada linię 2021 z modelami Xperia 1, Xperia 5 i Xperia 10 trzeciej generacji

image

Sony, wcześniej dzisiaj, ogłosił wprowadzenie trzech nowych smartfonów w ramach globalnej premiery. Nowe telefony w postaci Xperia 1 III, Xperia 5 III, oraz Xperia 10. Sprawdźmy, co jest nowego w tych telefonach.

Sony twierdzi, że nowe modele stanowią duży przełom w technologii aparatów fotograficznych w smartfonach, dzięki zastosowaniu "pierwszej na świecie" technologii, która zasadniczo przekształca potrójny zestaw aparatów w jednostkę z czterema aparatami.

Innowacje na froncie aparatu wydaje się być buzzword tych dni. To było zaledwie kilka dni temu, że Xiaomi zrobił nagłówki przez ogłoszenie jego pierwszy telefon z płynnym obiektywem. Oppo również pokazał swój mikroskopowy aparat, a teraz przyszła kolej na Sony, aby napiąć swoje mięśnie.

Po raz pierwszy Sony zastosowało teleobiektyw o zmiennej ogniskowej w komercyjnie dostępnym smartfonie. Zmieniając położenie obiektywu peryskopowego, Sony zdołało przekształcić potrójną konfigurację kamery w czterokamerowego potwora. Przyjrzyjmy się zatem wszystkim trzem urządzeniom:

Jeśli przełomowe wydarzenia i nowości nie są dla Ciebie, nie krępuj się i przejdź od razu do akapitu o Sony Xperia 10! W przeciwnym razie, zacznijmy od najbardziej ekscytującego urządzenia.

Sony Xperia 1

Sony zaprezentował swój pierwszy Xperia 1 z powrotem w 2019 roku na Mobile World Congress w Barcelonie. Od tego czasu podstawowa koncepcja nie odbiegła zbytnio od normy: Producent nadal opiera się na 6,5-calowym wyświetlaczu w proporcjach 21:9, jednocześnie sportując panel OLED z częstotliwością odświeżania 120 Hz. Co więcej, panel o rozdzielczości 4K posiada także certyfikat HDR, co jest nieco typowym znakiem rozpoznawczym Sony. Wysoka częstotliwość próbkowania 240 Hz to również ekscytująca wiadomość dla graczy.

Aby spełnić swoją podwójną rolę jako smartfon do gier, Sony, podobnie jak wszyscy inni producenci w 2021 roku, będzie polegać na potężnym Snapdragon 888 SoC. Oznacza to, że pochodzi z 5G na pokładzie i Adreno 660 GPU do obsługi wszystkich swoich potrzeb przetwarzania graficznego. Zanim przejdziemy do segmentu aparatów, oto jeszcze jeden ciekawy szczegół: Sony zachował 3,5 mm jack pomimo sportowego certyfikatu IP68, co będzie miłą wiadomością dla wielu.

 

Prawo, teraz do "potrójnego" aparatu z tyłu, który został stworzony we współpracy z Zeiss. Nie tylko Sony port śledzenia w czasie rzeczywistym swoich kamer Alpha i czujnik dual-PD do swojego smartfona, ale telefoto aparat może również przełączać się między zoomem 70 i 105 milimetrów. Aby to osiągnąć, Sony przesunęło jeden z elementów w aparacie peryskopowym. Wciąż jednak nie udało się osiągnąć podobnej wydajności, jak w przypadku dedykowanego aparatu cyfrowego - na razie.

xperia

Smartfon pokrywa więc ogniskowe 16 mm (ultraszeroki kąt), 24 mm (aparat główny) oraz zaledwie 70 mm i 105 mm z teleobiektywem. Mimo nowatorskiej technologii, teleobiektyw pozostaje wystarczająco szybki dzięki przysłonom f/2.4 i f/2.8. Jeszcze jedną soczewką z tyłu smartfona miałby być sensor ToF, który pomaga między innymi w autofokusie.

Last but not least: Sony Xperia 1 posiada baterię o pojemności 4,500 mAh, która może naładować się od 0 do 50% w zaledwie 30 minut. Sony nie ujawnił jeszcze oficjalnej ceny - ale jego poprzednik poszedł na sprzedaż za wysoką € 1,199.

Sony Xperia 5

Podczas gdy inni producenci, tacy jak Nokia, przenieśli się do wypuszczania zupełnie nowych linii produktów, Sony pozostaje wierne swoim oryginalnym liniom produktów z Xperią 5. Ten smartfon jest w zasadzie lite wersja Xperia 1, i na szczęście dla nas, oferuje również nowy obiektyw aparatu z ustawieniem zmiennej ogniskowej. Telefon jest jednak nieco bardziej przystępny cenowo.

Ponieważ wyświetlacz jest również w stosunku 21:9, mierzy "tylko" 6,1 cala, oferując jednocześnie częstotliwość odświeżania 120 Hz. Jednak rozdzielczość FHD+ jest znacznie niższa niż na Xperia 1, ale dostajemy panel OLED i certyfikat HDR .

Poza tym, największe różnice leżą w aparacie, gdzie Sony upuszcza czujnik ToF, a tym samym śledzenie ostrości w czasie rzeczywistym. Jednakże, Snapdragon 888 SoC i 4,500 mAh bateria są zachowane. Sony pozostał również mamrocze na cenę i dokładną datę premiery dla Xperia 5 III.

Sony Xperia 10

Kilka lat temu, kiedy byłem jeszcze początkujący dziennikarz tech i uczestniczył MWC, dostałem spędzić trochę czasu z pierwszej iteracji Xperia 10! To było trochę brzydkie kaczątko i był skierowany do średniej klasy rynku smartfonów. Patrząc w przyszłość, Sony wygląda na to, że są gotowi przekazać pałeczkę 5G do Xperia 10 podczas i polegając na Snapdragon 690, aby wykonać zadanie.

Pojemność baterii wzrosła również o 25%, a tym samym, będzie również skończyć z 4,500 mAh baterii w Xperia 10 III, podobnie jak jego droższe rodzeństwo! 6-calowy panel OLED może się również pochwalić proporcjami 21:9, ale nie mamy żadnych informacji na temat częstotliwości odświeżania. Najgorszym scenariuszem będzie panel 60 Hz, choć trzymam kciuki, że zobaczymy przynajmniej odświeżanie 90 Hz.

Trzeba będzie również zrobić bez zmiennego teleobiektywu. Telefon otrzyma jednak potrójny aparat składający się z szerokokątnego obiektywu 12MP, ultraszerokokątnej kamery 8 MP (16mm) oraz teleobiektywu (54mm). W zależności od tego, jak smartfon jest wyceniony, może to być pozytywne dla rynku mid-range. Większość czasu, mid-range smartfony mają tendencję do zaoferowania raczej bezsensowne makro lub głębokość aparatu do bump up ich arkusz specyfikacji.

Zanim usłyszę swoje opinie na temat nowych smartfonów Sony, oto dwie kolejne rzeczy, które warto wiedzieć: Tak, Xperia 10 ma również 3,5 mm jack, i tak, ten model jest również IP68 certyfikat dla ochrony przed wodą i pyłem. Czy nie jest to kolejny unikalny punkt sprzedaży na rynku smartfonów średniej klasy? Dokładna strategia cenowa pozostaje nieznana w czasie prasy, ale Sony celuje w "wczesne lato 2021" daty premiery. Daj nam coś bardziej konkretnego, Sony!

Więcej informacji znajdziesz na http://mobilneakcesoria.pl/