Samsung Gear 360 recenzja: aparat, który spełnia?

image

Możliwość tworzenia zdjęć 360-stopniowych jest dla posiadaczy zestawu słuchawkowego do wirtualnej rzeczywistości ekscytującą rzeczą. Dzięki Samsung Gear 360, możliwość ta stała się rzeczywistością. W tej recenzji Samsung Gear 360, odpowiadamy na pytanie, czy ten aparat spełnia oczekiwania i może utrwalić piękne wspomnienia z wakacji.

Dobry

  • ✓ Bardzo dobra jakość obrazu
  • ✓Chodzi o atmosferę otoczenia

Zły

  • ✕Parts obrazów może wyglądać niezręcznie
  • ✕Unwieldy do transportu
  • ✕Only kompatybilny z kilkoma smartfonami Samsung

Przekładnia 360 projektuj i buduj jakość

Gear 360 jest małą kulką o średnicy około 6 cm. Składana podstawka na mini statyw pełni rolę uchwytu. W rzeczywistości nie mieści się on jako kamera kieszonkowa, więc transport jest nieco nieporęczny.

Gear 360 jest dość wytrzymały. Jeśli chodzi o strumień wody i kurz, to urządzenie jest chronione jedynie stopniem ochrony IP53, więc kamera powinna być w stanie wytrzymać co najmniej burzę deszczową. W tym standardzie IP jest to kamera bez akcji. A panorama podwodna 360 stopni, którą zawsze chciało się robić zdjęcia, pozostanie życzeniem z aparatem Gear 360.

Staraj się unikać zarysowań na szklanej przedniej części obiektywu, ponieważ będą one wyraźnie widoczne na zdjęciach. Skorzystaj z torby ochronnej dołączonej do aparatu Gear 360.

Używanie aparatu Gear 360 ze statywem

Dołączony mini statyw wykorzystywany jest - jak już wspomniano - również jako uchwyt. Dzięki temu Gear 360 stoi dość nisko, co niekoniecznie jest idealne dla niektórych zdjęć, ponieważ podłoże jest nadmiernie uwypuklone. Na szczęście istnieje rozwiązanie: Gear 360 posiada gniazdo do statywu.

Z Gear 360 można korzystać z innych konwencjonalnych statywów i monopodów. W moich testach rozwiązanie to okazało się być statywem kompaktowym. Miało to tę zaletę, że z jednej strony mogłem utrzymać aparat na rozsądnej wysokości (około 1,4m), a z drugiej strony mogłem zamontować aparat.

Wyświetlacz Gear 360

Kamera posiada mały wyświetlacz, który pokazuje aktualny tryb pracy. Jeśli chodzi o przycisk Menu, kamera może być również obsługiwana bez podłączonego smartfonu. Główne tryby są wybierane bezpośrednio: zdjęcia, wideo i timelapse. Funkcja pętli wideo umożliwia nagrywanie filmów, ale tylko około 30 minut przed usunięciem najstarszego materiału w celu wydłużenia długości klipu. Tak więc sens tego trybu nie jest tak oczywisty.

Oprogramowanie Gear 360

Bez względu na to, czy chodzi o zdjęcia czy filmy wideo, Gear 360 nie jest tak naprawdę maszyną do robienia zdjęć. Powodem jest to, że wyzwolenie spustu migawki rozpoczyna dwusekundowe odliczanie. Jest to konieczne, ponieważ w przeciwnym razie nie można utrzymać aparatu w pozycji pionowej lub znaleźć się w rozsądnej odległości od niego.

Oprogramowanie do zarządzania kamerą nazywa się Gear 360 Manager i jest dostępne w Play Store. Należy jednak pamiętać, że jest ono dostępne tylko dla Samsung Galaxy S6 i S7 oraz ich wersji Edge.

Gdy zdjęcia są importowane, brakuje funkcji. Plików ze zdjęciami nie można przenieść na kartę pamięci za pomocą aplikacji "domowej roboty". Nawet Galaxy S7, z 32 GB pamięci (tylko 24 GB jest dostępne), może szybko trafić na problemy z pamięcią. Jednak zdjęcia można przenieść za pomocą menedżera plików na kartę pamięci - Gear 360 Manager rozpozna zdjęcia. Szkoda, że ten proces nie jest łatwiejszy.

Aparat fotograficzny Gear 360

Gear 360 robi zdjęcia z dwoma obiektywami o rozdzielczości około 15 MP, przy czym oryginały mają mocny wygląd obiektywu typu rybie oko. Podczas pracy aparatu z telefonem komórkowym, zdjęcia są konwertowane do formatu equirectangular. Zdjęcia te mają rozdzielczość 7.200 x 3.600 pikseli.

Jakość obrazu jest bardzo dobra, ale są pewne obszary obrazu, które nie wypadają tak dobrze. Dotyczy to na przykład obrazu, na którym drzewa liściaste są widoczne w odległości około 50m: Ich liście są całkiem wypłukane. Biorąc pod uwagę bardzo małą ogniskową obiektywu, jest to prawdopodobnie tylko techniczna granica sprzętu.

Zdjęcia to tylko połowa bitwy, ponieważ Gear 360 może również nagrywać wideo. Tutaj maksymalna rozdzielczość wynosi 3,840 x 1,920 pikseli, przy czym aparat rejestruje 30 klatek na sekundę (fps). Każdy, kto chce nagrywać filmy o szybkiej akcji, może ustawić tryb na 60 klatek na sekundę, z rozdzielczością spadającą do 2,560 x 1,280 pikseli.

Jakość obrazu wideo jest dobra, ale drobne szczegóły nie są tak wysokie. Na przykład szybkie ruchy piłki nie są tak wyraźnie widoczne przy typowym nagraniu 30 klatek na sekundę. Tryb 60 kl./s jest lepszy, ale niższa rozdzielczość prowadzi do pogorszenia obrazu.

Podczas zszywania ujęć panoramicznych prawie nie ma błędów. Jednak im bliżej obiektu znajduje się kamera, tym więcej błędów można zauważyć. W odległości kilku metrów nie widać prawie żadnych błędów podczas zszywania.

Oglądanie zdjęć 360-stopniowych

Specjalne oprogramowanie musi być używane do przeglądania obrazów 360 stopni; albo z Gear 360 Manager, ale także Facebook, Google Photos, a nawet zwykłych stron internetowych z wtyczką Javascript. Bez gogli VR można używać wyświetlacza smartphone'a do wybierania segmentów.

Jeśli chcesz oglądać zdjęcia tylko w okularach Gear VR, możesz mieć problemy. To po prostu dlatego, że wyświetlanie tego typu treści w Gear VR nie jest tak ergonomiczne. Program Gear 360 Manager czasami w niewytłumaczalny sposób zatrzymuje wyświetlanie przycisku Gear VR, bez którego nie można korzystać z zestawu słuchawkowego Samsung VR.

Aplikacja Oculus uruchamia się automatycznie po włożeniu telefonu do gogli VR. Teraz wszystko robi się trochę szalone: Aplikacje Oculus Photo i Video nie mogą nic zrobić ze zdjęciami z Gear 360. Aplikacja fotograficzna nie wyświetla nawet samodzielnie wykonanych treści, które aplikacja wideo mogłaby również odtwarzać. Ale jest naprawdę inny problem: wykrywa wideo 360 stopni tylko wtedy, gdy jest podane z nazwą pliku _360 - co Gear 360 Manager robi automatycznie.

Musisz więc zmienić nazwę pliku ręcznie. Możliwe, ale uciążliwe i niezbyt intuicyjne. Ale nawet wtedy, zawartość aplikacji wideo nie jest odtwarzana, a raczej pokazuje tylko nieruchomy obraz. Czy remedium na _playback w nazwach plików by tu zadziałało, nie byłem w stanie spróbować samemu.

Alternatywnie, w Oculus Store, jest przynajmniej aplikacja VR Gallery firmy Samsung. To nie jest do końca wygodne, ale przynajmniej wyświetla obrazy i filmy.

Jeszcze gorzej jest, jeśli chcesz podzielić się zdjęciami z innymi właścicielami Gear VR. Facebook to jedyna wygodna alternatywa, jeśli nie chcesz przesyłać plików za pośrednictwem pamięci masowej w chmurze. Trasa przez Facebook ma tę decydującą wadę, że obrazy są ponownie kompresowane - co oznacza, że znacznie cierpi na tym jakość. Ponadto należy (mniej lub bardziej) publikować zdjęcia.

Dlaczego więc nie opublikować zdjęć z Google lub YouTube? Google Photos jest właściwie najlepszym sposobem, ponieważ można po prostu użyć linku, aby uzyskać dostęp do oryginalnych zdjęć. Ale inni właściciele Gear VR nie mogą łatwo zobaczyć albumów ze zdjęciami, ponieważ aplikacja Photos jest obsługiwana tylko przez Cardboard. Na YouTube istnieje ten sam problem. Ta usługa pozwala tylko na (obecnie) korzystanie z Samsung Gear VR za pomocą przeglądarki.

Atmosfera a jakość obrazu: obrazy 360 stopni i Gear VR

Teraz, Gear VR zadziałało, ponieważ moje zdjęcia były przechowywane na moim Galaxy S7. Jeśli chodzi o okulary VR, zdjęcia były imponujące, ponieważ widok jest mniej więcej naturalnej wielkości. Gear 360, w połączeniu z okularami VR, doskonale oddaje atmosferę tego miejsca. Ponadto, nagrania wideo są imponujące, choć nie tak szczegółowe jak zdjęcia. Są jednak dwie rzeczy, które nie są idealne:

  • Rzeczywista rozdzielczość uchwyconych obrazów jest dość wysoka, ale Gear VR ma tylko Galaxy S7 jako medium wyświetlające, a gęstość pikseli nie jest wystarczająca do wyświetlenia bardzo szczegółowej panoramy.
  • Ostrość nagrania 360 stopni nie jest nieskończona. Istnieje więc problem, że ostrość dotyczy tylko określonego obszaru obrazu - poza tym zakresem widocznie cierpi głębia ostrości.

Lepsza platforma VR może potencjalnie zapewnić lepszy rezultat pod względem jakości obrazu, ponieważ nagrania Gear 360 posiadają elementy, które po prostu nie są obliczane za pomocą Gear VR w połączeniu z Galaxy S7.

Bateria Gear 360

Szczególnie ekscytujące w przypadku takiego aparatu jest oczywiście pytanie, jak długo działa on na jednym ładowaniu. W moich testach nie byłem do końca zadowolony z żywotności baterii. Pracowity dzień z dużą ilością zdjęć 360 i filmów szybko wyczerpał aparat. Przy dłuższych sesjach wideo aparat nagrzewał się zauważalnie.

Należy jednak zwrócić uwagę na dwie dobre rzeczy: ładowanie można przeprowadzić za pomocą klasycznego złącza microUSB, więc do jego naładowania wystarczy bank energii. Druga: bateria jest wymienialna. Drugiego: bateria jest wymienialna. Być może nie da się teraz kupić drugiego akumulatora, ale przecież dobrze, że jest taka możliwość.

Specyfikacja techniczna przekładni 360

WYMIARY: 66,7 x 56,2 x 60 mm
WAGA: 145 g
BATTERY SIZE: 1350 mAh
ROZMIAR SCREENU: 0,5 in
TECHNOLOGIA WYŚWIETLANIA: POLED
SCREEN: 72 x 32 piksele (158 ppi)
FRONT CAMERA: 15 megapikseli
REAR CAMERA: 15 megapikseli
RAM: 1024 MB
ZDEJMOWALNY MAGAZYN: microSD
KONIECZNOŚĆ: NFC, Bluetooth 4.1

Ostateczny werdykt

Aby zapewnić maksymalną jakość wspomnień z wakacji, ten aparat nie jest tak odpowiedni w świetle niezwykle szerokokątnych obiektywów Gear 360. Dla wielu lepszy byłby smartfon lub kamera refleksyjna po prostu dlatego, że podczas wakacji może nie być odpowiedniej panoramy 360 stopni.

Ale aby je uchwycić, aparat ten wspaniale zachowuje atmosferę miejsca, zwłaszcza, że zrobienie zdjęcia 360 stopni zajmuje tylko dwie sekundy, a nie kilka minut, jak w przypadku smartfonu. Twoje motywy korzystania z Gear 360 będą po prostu inne.

Dramatyczne odliczanie punktów musi przejść do Gear 360 dla wyzwań związanych z oglądaniem zdjęć 360 stopni. Ale dzielenie się zdjęciami jest miejscem, gdzie zaczynają się prawdziwe problemy. Inni znajomi z Gear VR z trudem będą cieszyć się nagraniami, z wyjątkiem być może na Facebooku, ponieważ jakość obrazu jest znacznie gorsza. Tutaj Samsung powinien oferować lepsze rozwiązania.

Wszystko zależy od Twoich oczekiwań względem Gear 360. Ale dla wielu z nas, Gear 360 nie jest jeszcze idealnym, uniwersalnym rozwiązaniem fotograficznym.