Przewodnik po sprzęcie audio dla początkujących: Jaki sprzęt wybrać?

image

Podczas gdy za oknem jesienna pogoda może być przygnębiająca, my kontynuujemy nasz FAQ dla tych, którzy dopiero zaczynają swoją przygodę ze sprzętem audio. W poprzedniej części poruszyliśmy podstawowe zagadnienia, o których każdy zainteresowany lepszą jakością dźwięku powinien wiedzieć, ale często boi się zapytać. Odpowiadaliśmy na pytania, co się nagrzewa i dlaczego nie powinno się tego robić w piekarniku, a także dlaczego współczesna muzyka brzmi fatalnie nawet z drogim sprzętem. Dziś jednak skupimy się na sprzęcie i odpowiemy na kilka pytań związanych z najważniejszym pytaniem na początku przygody z audio: "Co jest lepsze?".

1. Słuchawki czy głośniki

Choć dla wielu może wydawać się to absurdalne, wielu entuzjastów audio staje przed tym dylematem porównując słuchawki i głośniki. Pytanie o to, które rozwiązanie jest lepsze i bliższe rzeczywistości, pojawia się, gdy zapomina się o względach praktycznych. Wbrew pozorom odpowiedź wcale nie jest taka oczywista. Jeśli rozpatrujemy sprawę tylko z punktu widzenia przewagi metod reprodukcji dźwięku nad innymi, nie biorąc pod uwagę budżetu i czynników zewnętrznych, to bez wątpienia z kolumn (czy też "głośników", choć w tym temacie będę używał obu terminów zamiennie) możemy wyciągnąć więcej. Wynika to z dwóch głównych powodów. Pierwszy to taki, że dźwięk odbieramy w ten sposób całym ciałem, bez sztucznych podziałów na lewy i prawy kanał, jak to ma miejsce w słuchawkach. Jest to bliższe temu, co obserwujemy w naturalnym środowisku. Powszechne jest również nagrywanie i miksowanie muzyki i ścieżek dźwiękowych przy użyciu głośników, a nie słuchawek. Głośniki prawie zawsze będą miały lepszą dystrybucję dźwięku niż słuchawki.

Dlatego właśnie napisałem, że odpowiedź na moje pytanie nie jest oczywista. Aby móc stwierdzić, że słuchawki są wyraźnie lepsze od kolumn, trzeba wydać dużo pieniędzy i mieć odpowiednie warunki. To są kwestie subiektywne, więc trudno dyskutować z niektórymi prawdami. Jednak słuchawki mają większe szanse na zapewnienie lepszych wrażeń dźwiękowych niż głośniki, jeśli ich cena nie przekracza 1000 zł. Głośniki potrzebują dobrej akustyki, aby móc rozwinąć skrzydła. Oznacza to, że należy dokładnie przemyśleć, gdzie powinny być umieszczone i co najważniejsze, czy jest wystarczająco dużo miejsca. Problem ten jest praktycznie wyeliminowany w przypadku słuchawek, gdyż brzmią one tak samo niezależnie od tego, w jakich warunkach się znajdują. Głośniki stereofoniczne mają tę wadę, ale słuchawki w pewnych sytuacjach mogą naśladować dźwięk przestrzenny. Jeśli podamy im odpowiednio przygotowany sygnał audio, będą w stanie stworzyć scenę tak, aby niektóre dźwięki dochodziły do naszych uszu z tyłu i z przodu głowy. Jest to szczególnie przydatne w grach komputerowych, które coraz częściej mają dedykowane profile dźwiękowe dla słuchawek. Co zatem jest lepsze: słuchawki czy głośniki? To zależy.

2. Czy używasz słuchawek jack czy USB? A może bezprzewodowych?

Popularność znanego sprzętu gamingowego rośnie w szybkim tempie. Coraz częściej spotykamy się ze słuchawkami, które możemy podłączyć przez port USB do naszych komputerów. Łączą one w sobie słuchawki z wbudowanym układem DAC. Pomysł ten brzmi bardzo atrakcyjnie, szczególnie dla tych, którzy na płycie głównej mają tylko układ dźwiękowy. Skoro wszyscy w internecie twierdzą, że integra to urządzenie tortur, to ma sens, że słuchawki USB będą brzmiały lepiej niż słuchawki wpięte bezpośrednio do jacka 3,5 mm. Ale niekoniecznie. Układy audio stosowane w słuchawkach USB są często bardzo niskiej jakości, strasząc wysokim poziomem szumów i co najwyżej przeciętną dynamiką. Większość użytkowników woli korzystać ze słuchawek z klasyczną wtyczką jack. Nowoczesne zintegrowane układy audio są znacznie lepsze od tych sprzed kilkudziesięciu lat i nie zasługują na złą sławę.

Słuchawki bezprzewodowe to inna sytuacja, choć to samo dotyczy głośników. Co prawda w słuchawkach bezprzewodowych jakość dźwięku będzie gorsza niż w głośnikach, ale brak kabli i możliwość większej swobody z muszlami na uszach ma pewne zalety. Należy pamiętać, że takie rozwiązanie może zwiększyć straty jakości i zakłócenia sygnału. Dlatego ważne jest, aby dokładnie rozważyć swoje opcje. Należy również upewnić się, że wybrany model ma możliwość podłączenia za pomocą kabla jack, jak również bezprzewodowo.

3. Czy możesz używać słuchawek zamkniętych, półotwartych lub otwartych?

Szukając słuchawek będziesz musiał wybrać jedną z tych trzech konstrukcji. Słuchawki otwarte mają całkowicie odsłoniętą komorę przetwornika, podczas gdy słuchawki zamknięte mają ją szczelnie zakrytą. Słuchawki półotwarte znajdują się gdzieś pośrodku. Wszystkie te konstrukcje oferują nieco inne wrażenia dźwiękowe i generalnie nie są lepsze od innych. Słuchawki otwarte są generalnie uważane za posiadające najlepszą scenę dźwiękową, ale nie nadają się do muzyki popularnej ze względu na słabą wydajność w niższych rejestrach. Z kolei słuchawki zamknięte mają być ich zupełnym przeciwieństwem. Oferują mocnego "kopa" w basie, ale kosztem ciasnej, klaustrofobicznej sceny dźwiękowej. W praktyce sprawa jest bardziej skomplikowana, ponieważ istnieją słuchawki otwarte, które mają mocny bas (np. Beyerdynamic DT990, Koss Porta Pro), oraz słuchawki zamknięte, które grają w miękki, przestrzenny sposób (np. Shure SRH440. Nie oznacza to, że między omawianymi rozwiązaniami nie ma różnic. Trudno je jednak wyjaśnić słowami, dlatego najlepiej posłuchać ich obu podczas sesji odsłuchowych. O wiele łatwiej jest wyjaśnić różnice w użyteczności, ponieważ słuchawki otwarte i półotwarte praktycznie nie tłumią żadnego dźwięku. Dzięki temu słyszymy nasze otoczenie i innych wokół nas, a także możemy słuchać tego, co słyszymy. Słuchawki zamknięte są lepszym wyborem dla osób, które dopiero zaczynają poznawać audio. Mniejsze jest ryzyko, że się zakurzą i zgniją.

Sprawdź również: Jak kupować sprzęt audio?

słuchawki

4. Czy wolisz system głośników 2.0 czy 2.1?

Powszechne jest przekonanie, że subwoofer jest niezbędny do uzyskania dobrego basu przy korzystaniu z głośników komputerowych. Brzmi to rozsądnie. Subwoofery często kojarzą nam się z małymi "pierdzistołkami", które mogą być zupełnie niekompatybilne z graniem w niskich rejestrach. Subwoofer jednak służy tylko do tego celu. W praktyce jednak dobre kolumny stereo zapewnią bardziej spójną reprodukcję pasma akustycznego, które nie jest "rozrywane" między głośnikami. Subwoofer może wprawdzie poprawić jakość niskich tonów, ale nie może służyć do zastąpienia kolumn głośnikowych. Takie zestrojenie jest często trudne do osiągnięcia, szczególnie w przypadku tańszych systemów. W takich sytuacjach jedynym wkładem subwoofera w dźwięk jest dudnienie, które nie jest nawet zbliżone do dobrego basu.

5. Dźwięk stereofoniczny czy przestrzenny?

To pytanie tak naprawdę dotyczy tego, do czego zamierzasz go używać. Zestaw surround nie jest konieczny, jeśli chcesz tylko słuchać muzyki. Większość utworów jest już zmiksowana dla dźwięku stereo. W przypadku filmów i gier, które często wykorzystują dźwięk przestrzenny, przydatne są zestawy głośników 5.1 lub 7.1. Tutaj jednak trzeba pamiętać o tym samym, o czym wspomniałem w pytaniu o wybór między słuchawkami a głośnikami: o akustyce. System surround wymaga więcej miejsca w przestrzeni odsłuchowej, ponieważ dodatkowe głośniki muszą być rozmieszczone w ściśle określonych punktach. Korzyści z systemów surround będą znikome, jeśli tego nie zrobimy, bo będziemy mieli zniekształconą scenę. System stereo będzie prawdopodobnie droższy niż system surround, więc weź to pod uwagę przy podejmowaniu decyzji.

6. Wewnętrzna karta dźwiękowa czy zewnętrzny DAC

Ludzie stają przed dylematem, gdy decydują, czy zaopatrzyć się w zewnętrzny przetwornik DAC USB czy wewnętrzną kartę PCIe, aby poprawić jakość dźwięku w komputerze. Okazuje się, że obie opcje są równie dobre pod względem jakości dźwięku i potencjału. Wystarczy porównać modele i zdecydować, który model będzie bardziej przystępny cenowo i najlepiej spełni nasze oczekiwania brzmieniowe.

Jeśli mamy do wyboru dwa identyczne urządzenia, które będą kosztowały tyle samo, a różnią się tylko tym, że można je podłączyć przez USB, a jedno przez PCIe, to polecałbym to pierwsze. Wynika to z dwóch powodów. Takie rozwiązanie jest wygodniejsze i bardziej uniwersalne. Nie trzeba sięgać za komputer, aby mieć dostęp do portów. Może być stosowane z laptopem, tabletem lub innym urządzeniem. Po drugie, karty dźwiękowe wewnątrz komputera mogą być narażone na zakłócenia pochodzące od innych podzespołów. Zakłócenia te mogą być później słyszalne jako trzaski lub inne dźwięki podczas słuchania muzyki. Chociaż w większości przypadków można uniknąć tych problemów, nie zawsze jest to możliwe. Jak powiedziałem, jest to tylko hipotetyczna opcja, ponieważ w większości przypadków ważniejsze kryteria, takie jak jakość dźwięku lub cena, będą decydować o wyniku.