Przedstawiamy Androida 11

image

Jedenasta odsłona systemu operacyjnego Android - o trafnej nazwie Android 11 - nadeszła. Koncentrując się na optymalizacji sposobu, w jaki korzystasz ze swojego smartfona na co dzień, możesz oczekiwać jeszcze bardziej zaawansowanych funkcji sterowania urządzeniem, łatwiejszych sposobów zarządzania i organizowania rozmów, ulepszonych funkcji sterowania urządzeniami inteligentnymi i wiele, wiele więcej.

Android 11 jest dostępny na wielu urządzeniach z systemem Android, z Google Pixel handsets pierwszym, który otrzyma aktualizację.

Odkrywamy najlepsze funkcje Androida 11 właśnie tutaj.

Powiadomienia

Powiadomienia są zmiany dla Androida 11. Zamiast mieszanej listy zawierającej wszystko, od wiadomości i nieodebranych połączeń do powiadomień z mediów społecznościowych i aktualizacji aplikacji, powiadomienia są teraz zorganizowane w trzy odrębne kategorie: Rozmowy, Alertowanie i Wyciszenie.

Jak można się domyślić, sekcja Rozmowy jest zarezerwowana dla interakcji z innymi. Standardowe wiadomości tekstowe i powiadomienia o nieodebranych połączeniach będą tu siedzieć, ale znajdziesz również wiadomości z aplikacji takich jak WhatsApp i Facebook Messenger w tej kategorii też. Nawet bezpośrednie wiadomości z Instagram zostanie umieszczony w tej sekcji, więc możesz być pewien, że nigdy nie przegapisz wiadomość, bez względu na to, co platforma używasz.

Biorąc rzeczy o krok dalej, Android 11 pozwoli nawet przypisać poziomy priorytetu do niektórych powiadomień w kategorii Rozmowy. Na przykład, można oznaczyć teksty od mamy wysoki priorytet, i umieścić bezpośrednie wiadomości z Twittera jako niski priorytet - to całkowicie zależy od Ciebie.

Pozostałe dwie kategorie - Alertowanie i Wyciszenie - będą znane z Androida 10. Możesz ręcznie wyciszyć powiadomienia z niektórych aplikacji, i będą one automatycznie umieszczane w kategorii Cichy. Wszystko inne zostanie umieszczone w sekcji Alerting - jak śledzenie w mediach społecznościowych, lub alerty z YouTube, gdy ulubiony influencer przesyła nowy film.

Bąbelki czatu

Bąbelki czatu zostały po raz pierwszy wprowadzone z Androidem 10, ale funkcja została zmieniona i umieszczona front-and-center dla Androida 11. Nowy i ulepszony, po Chat Bubbles zostały aktywowane mały, okrągły ikona pojawi się z boku ekranu, gdy otrzymasz wiadomość z całego mnóstwa aplikacji i usług czatu.

Zaprojektowane, aby pomóc Ci w wielozadaniowości bez utraty koncentracji na tym, co robisz, dymki Czatu wygodnie usadowić na wierzchu wszystkich innych aplikacji. Wystarczy stuknąć, aby szybko odpowiedzieć, a następnie stuknąć z powrotem do głównego ekranu. Nie musisz odchodzić od YouTube 'a ani zamykać poczty e-mail, możesz też przechodzić między czatami z różnych aplikacji. Z Chat Bubbles, można odpowiedzieć do kogoś na Facebook Messenger, WhatsApp i więcej z tego samego miejsca.

Aby aktywować Chat Bubbles, wystarczy udać się do Ustawienia > Aplikacje i powiadomienia > Powiadomienia > Bubbles i upewnić się, że przełącznik jest włączony.

Nagrywarka ekranu

Z Android 11, można w końcu nagrać cokolwiek jest na ekranie bez konieczności pobierania aplikacji innej firmy. Wszystko, co musisz zrobić, to otworzyć kafelek Szybkie ustawienia (niektórzy użytkownicy Androida mogą wymagać przesunięcia palcem w lewo, aby to zrobić) i możesz zacząć nagrywać.

Będziesz miał kilka opcji do wyboru z Android 11 wbudowanego nagrywania ekranu, jak również. Możesz wybrać nagrywanie z dźwiękiem lub bez, a także wybrać, czy stuknięcia w ekran powinny pojawić się w nagraniu, czy nie.

Sterowanie inteligentnymi urządzeniami

Z więcej ludzi dodających inteligentne urządzenia do swoich domów niż kiedykolwiek wcześniej, Android 11 uczynił to super łatwe do podjęcia kontroli za pomocą smartfona. Wystarczy przytrzymać przycisk zasilania na urządzeniu, a pod zwykłymi funkcjami związanymi z zasilaniem zobaczysz szereg opcji związanych z inteligentnymi urządzeniami, które zainstalowałeś w swoim domu.

Zamiast indywidualnie otwierać różne aplikacje inteligentnego domu, Android 11 będzie inteligentnie ciągnąć swoje inteligentne urządzenia do tej przestrzeni, aby dać Ci szybki dostęp. Sześć urządzeń zostanie automatycznie dodane, ale można dodawać i usuwać urządzenia w dowolnym momencie.

Z tego miejsca, można dotknąć inteligentnych świateł lub urządzeń, takich jak czajniki, aby włączyć lub wyłączyć je, zablokować i odblokować drzwi, a nawet sprawdzić kamery wokół domu.

Bezprzewodowy system Android Auto

Pomagając Ci poruszać się po drogach i dając łatwy dostęp do ulubionych aplikacji muzycznych, podcastów, kalendarzy i nie tylko, Android Auto jest uwielbiany przez użytkowników Androida od dawna. Do tej pory tylko użytkownicy Pixeli mogli korzystać z tej funkcji bezprzewodowo, ale teraz jest ona dostępna dla wszystkich użytkowników Androida.

Tak długo, jak pojazd, którym jeździsz, ma bezprzewodową obsługę Android Auto, już nigdy nie będziesz musiał się martwić o pamiętanie o przewodach.

Zoptymalizowane sterowanie głosowe

Sterownikigłosowe pomagają w nawigacji w systemie Android za pośrednictwem Asystenta Google i są szczególnie przydatne dla użytkowników systemu Android mających problemy z poruszaniem się. Teraz szybsze i lepsze niż kiedykolwiek, nastąpiły pewne istotne aktualizacje dla Androida 11, aby pomóc Ci przejść całkowicie bez użycia rąk.

Przed aktualizacją, niektóre elementy sterujące poprosiłyby użytkowników o stuknięcie w ekran, aby wykonać różne zadania. Na przykład, aby skomponować tweeta za pomocą Twittera byłby poproszony o "Tap 4". Teraz można otworzyć aplikację i rozpocząć komponowanie tweeta po prostu mówiąc "Open Twitter, compose tweet".

Z usługiVoice Access można również korzystać w trybie offline, dzięki czemu wsparcie będzie zawsze dostępne - nawet jeśli zawiedzie Cię sieć Wi-Fi.