Oneplus będzie używał niewidzialnej kamery w przyszłych statkach flagowych

image

Na zakończonej właśnie konferencji CES 2020 chiński producent, OnePlus, zaprezentował smartfon Concept One. Jedną z głównych atrakcji tego urządzenia jest niewidzialna kamera. Jak wynika z niedawnego raportu, technologia ta może wkrótce pojawić się w sztandarowych smartfonach. Dyrektor generalny OnePlus, Pete Lau, w wywiadzie dla The Verge potwierdził, że firma planuje wprowadzić swoją nową innowację w zakresie kamer do flagowych urządzeń. Nie był jednak konkretny co do tego, kiedy takie sztandarowe urządzenia się pojawią.

Niewidoczny aparat OnePlus - jak to działa

Ta niewidzialna kamera potrzebuje szkła elektrochromowego tak, że gdy prąd płynie, kamera znika. Kiedy jednak dopływ prądu ustaje, szkło staje się przezroczyste, a czujnik wraca do normy. Innymi słowy, nowa technologia zmiany koloru szkła może w zasadzie ukryć kamerę pod warstwami szkła.

Efekt zmiany koloru uzyskuje się poprzez zastosowanie różnych warstw szkła, z których jedna może być ciemniejsza poprzez przesyłanie do niej prądu. Podobną technologię widzieliśmy na dachach supersamochodów, takich jak McLarens'. Nie przez przypadek smartfon powstał we współpracy z brytyjską firmą motoryzacyjną. W rzeczywistości mamy również logo McLarensa na tylnej stronie słuchawki.

Według OnePlus'a, szkło może zmienić się z przezroczystego na czarne pełne 0,7s i nie zużywa prawie żadnej energii. OnePlus poświęcił prawie 18 miesięcy na badania i rozwój, aby uzyskać ultra cienkie warstwy szkła; każda z nich ma grubość 0,1 mm i całkowitą grubość 0,35 mm. Dodatkowo, szkło na górze kamery pełni również funkcję filtra ND. Może się on przydać podczas nagrywania filmów na zewnątrz w jasny dzień. Jednak może to również pogorszyć jakość obrazu rejestrowanego w pomieszczeniach, gdy warunki oświetleniowe nie są naszym zdaniem optymalne. OnePlus będzie musiał poczekać na więcej wyników testów i wystarczające informacje zwrotne, zanim wrzuci tę technologię na ring.