Jak przywrócić ustawienia fabryczne smartfonów z systemem Android

image

To nie jest rzadkością dla smartfonów z systemem Android, aby spowolnić w czasie i stać się ospały i laggy. Podczas gdy prosty restart może naprawić większość problemów, nie jest to trwałe rozwiązanie. W poważniejszych przypadkach, może trzeba uciekać się do fabrycznego resetowania. Inną okazją, gdzie trzeba będzie przywrócić ustawienia fabryczne telefonu jest przed sprzedażą telefonu do nowego właściciela. W tym przewodniku, powiemy Ci, jak bezpiecznie przywrócić telefon do ustawień fabrycznych. Dowiesz się również niektóre z rzeczy, które należy wziąć pod uwagę przed pójściem do przodu z tym krokiem.

Jak ponownie uruchomić smartfon z systemem Android

Czasami telefony zamrażają się bez wyraźnego powodu. Choć jest to irytujące, zazwyczaj można to szybko i łatwo naprawić poprzez ponowne uruchomienie - znane również jako "restart" lub wykonanie "miękkiego resetu" telefonu. To nie tylko daje nowy początek telefonu, wszystkie zdjęcia, aplikacje i ustawienia pozostaną nienaruszone. Oto jak to zrobić:

 1. Przytrzymaj jego przycisk zasilania przez 30 sekund, a sam się zrestartuje.
 2. Możesz wykonać ten krok nawet wtedy, gdy ekran jest włączony, ale telefon całkowicie przestał reagować na twoje wejścia.

W przypadku, gdy miękki reset nie rozwiązuje problemu, nadszedł czas, aby podjąć bardziej drastyczne kroki. W zależności od problemu, z którym masz do czynienia, istnieje opcja, aby wykonać albo reset ustawień lub przejdź do pełnoprawnym fabrycznego resetowania. Dowiedzmy się, jaka jest różnica między tymi dwoma pierwszymi.

smartfon

Wybór między resetem ustawień a resetem fabrycznym

Fabryczne resetowanie smartphone Android jest ekstremalnym krokiem i będzie zasadniczo wziąć swój telefon z powrotem do tego, jak to było, gdy był nowy. Jeśli martwisz się o kłopoty z konieczności ustawienia wszystkiego od nowa, zaleca się, aby najpierw spróbować ustawienia reset na telefonie.

Na stock wersji Androida 11, Google daje dwie opcje dla resetowania ustawień. Sprawdźmy, jak to zrobić.

 1. Przejdź do 'Ustawienia'
 2. Przewiń do "System
 3. Rozwiń opcję "Zaawansowane" i wybierz "Opcje resetowania".
 4. Teraz zobaczysz tutaj trzy opcje 'ResetWiFi, mobile & Bluetooth', 'Resetpreferencji aplikacji' oraz 'Erase all data '.

Resetowanie ustawień Wi-Fi, Mobile i Bluetooth może nie być przydatne we wszystkich okolicznościach - ale druga opcja 'Resetuj preferencje aplikacji' może być pomocna w niektórych scenariuszach - zwłaszcza jeśli problemy w telefonie są spowodowane przez błędne aplikacji. Jeśli ten krok również nie rozwiązuje problemu, jego czas bierzemy rzeczy do następnego poziomu.

Ostrzeżenie: Fabryczne resetowanie telefonu z Androidem wiąże się z utratą wszystkich danych przechowywanych na telefonie. Upewnij się, że wykonasz kopię zapasową wszystkiego, zanim przejdziesz dalej.Jak przywrócić fabryczny reset smartfona z Androidem

Jeśli ponowne uruchomienie urządzenia nie pomaga i telefon nadal działa, możesz spróbować przywrócić ustawienia fabryczne. Spowoduje to przywrócenie smartfona do oryginalnych ustawień producenta. Oznacza to, że wszystkie aplikacje zostaną usunięte, wraz z plikami, ustawieniami i aktualizacjami aplikacji producenta. Nie musisz się jednak martwić, że Twój telefon zostanie cofnięty do wcześniejszej wersji systemu operacyjnego Android. Smartfon nie przechowuje oryginalnego obrazu systemu operacyjnego - raz zaktualizowanego nie da się przywrócić do starszej wersji.

Proces ten jest również czasami określany jako formatowanie lub wykonywanie "twardego resetu". Jednak twarde resetowanie smartfona z Androidem nie jest w rzeczywistości tak trudne. Najszybszym i najbardziej bezbolesnym sposobem na wykonanie resetu fabrycznego jest menu Ustawienia. Jeśli to nie jest możliwe, można również zresetować w trybie Recovery Mode. Oto instrukcje dla obu.

Fabryczne resetowanie telefonu z Androidem z menu Ustawienia

Sposób, aby to zrobić różni się nieco od urządzenia do urządzenia. Na urządzeniach z systemem Android 11, ścieżka jest taka sama jak poprzednio

 1. Przejdź do "Ustawienia" i przewiń w dół, aby znaleźć "System".
 2. Stuknij w System i znajdźopcję "Resetuj".
 3. Z listy, dotknij na "Eraseall data" (reset fabryczny).
 4. Pojawi się lista danych, które zostaną usunięte, wraz z zalogowanymi kontami i opcją "Resetujtelefon" na dole.
 5. Dotknij jej i wybierz 'Usuń wszystkie dane'.

W telefonie Samsung ścieżka menu jest nieco inna.

Jak zresetować fabrycznie smartfon Samsunga

 1. Przejdź do Ustawienia, a następnie Zarządzanie ogólne.
 2. Stamtąd dotknij opcji Resetuj, którą można znaleźć na dole.
 3. Zobaczysz trzy opcje - Resetuj ustawienia, Resetuj ustawienia sieciowe i Resetuj dane fabryczne.
 4. Dotknij opcji Reset fabryczny. Powinieneś wtedy zobaczyć długą listę kont, aplikacji, itp. które zostaną usunięte z telefonu.
 5. Jeśli podjąłeś decyzję, przewiń do dołu i dotknij opcji Resetuj .
 6. Możesz również zostać poproszony o zalogowanie się na konto Samsung w przypadku, gdy masz jeden przed zresetowaniem telefonu. Jeśli tak, upewnij się, że znasz hasło do konta Samsung, zanim przejdziesz dalej. W przypadku, gdy zapomniałeś hasła, możesz dotknąć opcji "Zapomniałem hasła" i postępować zgodnie z instrukcjami na ekranie.

Wreszcie, jeśli nadal masz problemy ze znalezieniem opcji przywracania ustawień fabrycznych w telefonie, po prostu użyj wyszukiwarki i wpisz "reset fabryczny".

Przywracanie ustawień fabrycznych Androida w trybie odzyskiwania

Jeśli twój telefon jest tak bałagan, że nie można uzyskać dostęp do menu Ustawienia, jest jeszcze nadzieja. Możesz zresetować w trybie Recovery, używając tylko przycisków telefonu.

Jeśli to możliwe, najpierw wykonaj kopię zapasową danych telefonu, ponieważ proces ten spowoduje usunięcie wszystkich danych z pamięci wewnętrznej telefonu.

 1. Wyłącz telefon.
 2. Przytrzymaj przycisk zmniejszania głośności, a w tym czasie przytrzymaj również przycisk zasilania, aż telefon się włączy.
 3. Zobaczysz słowo Start, następnie powinieneś nacisnąć Volume down, aż tryb Recovery zostanie podświetlony.
 4. Teraz naciśnij przycisk zasilania, aby uruchomić tryb odzyskiwania. Powinieneś zobaczyć robota Android teraz.
 5. Gdy jesteś w trybie Recovery, naciśnij i przytrzymaj przycisk Power, a podczas tego naciśnij przycisk Volume up raz, a następnie puść przycisk Power.
 6. Naciśnij Volume down, aż Wipe data/factory reset jest podświetlony, a następnie naciśnij przycisk zasilania, aby go wybrać.
 7. Gdy to zrobisz, wciśnij przycisk Power, aby wybrać opcję Reboot system now.
 8. Następnie możesz przywrócić dane telefonu.