Jak korzystać z kontroli rodzicielskiej na urządzeniach iPhone i iPad

image

Istnieje wiele sposobów na dodanie kontroli rodzicielskiej do iPhone'ów i iPadów, co pomoże Ci zablokować treści dla dorosłych, ograniczyć pobieranie i zakupy, a nawet ograniczyć wybrane aplikacje i funkcje.

Ten blog pokaże Ci dokładnie, jak korzystać z zabezpieczeń rodzicielskich Apple, które są również nazywane ograniczeniami. Te proste kroki zabierają tylko kilka minut, aby je skonfigurować, ale zapewniają spokój ducha podczas udostępniania urządzenia dzieciom.

Korzystanie z funkcji Guided Access

Jeśli chcesz ograniczyć to, co mogą robić inni użytkownicy, to włączenie funkcji Guided Access firmy Apple jest koniecznością. Po włączeniu funkcji Guided Access będziesz mógł dokładnie kontrolować, co ktoś może, a czego nie może robić na Twoim urządzeniu, ograniczając dostęp tylko do jednej aplikacji.

Funkcja GuidedAccess to doskonały sposób na udostępnianie urządzenia przy jednoczesnym zachowaniu prywatności. Może być ona szczególnie przydatna dla osób dorosłych, które chcą pozwolić dzieciom grać w gry lub oglądać programy w Netflix Kids. Po włączeniu urządzenia nie ma ryzyka znalezienia nieodpowiednich treści.

Aby skonfigurować funkcję Guided Access, przejdź do Settings > Accessibility (Ustawienia > Dostępność ) tuż przed przekazaniem iPhone'a lub iPada. Następnie pojawi się okno dialogowe Guided Access. Włącz to, a następnie ustaw kod dostępu przed wyjściem.

Po włączeniu funkcji Guided Access wszystko, co musisz zrobić, to otworzyć aplikację, której chcesz używać. Kliknij trzykrotnie przycisk blokady (znajdujący się po prawej stronie) lub przycisk domowy, jeśli Twoje urządzenie Apple ma taki przycisk, a następnie rozpocznij sesję. Kiedy będziesz gotowy do końca, po prostu wprowadź hasło, które wcześniej utworzyłeś. Od tego momentu wystarczy wrócić do ustawień, aby wyłączyć dostęp z przewodnikiem.

Skonfiguruj Udostępnianie rodziny

Jeśli wolisz dodać do urządzenia Apple funkcję kontroli rodzicielskiej w celu udostępniania, musisz najpierw skonfigurować usługę Apple Family Sharing. Aby to zrobić, każdy użytkownik będzie potrzebował urządzenia Apple z systemem iOS 8 lub nowszym.

Aby rozpocząć korzystanie z usługi Family Sharing, otwórz Ustawienia i dotknij swojego imienia i nazwiska. Wybierz kolejno opcje Family Sharing > Set Up Family Sh aring (Udostępnianie rodzinie), a następnie postępuj zgodnie z instrukcjami Apple.

Proces ten pomoże Ci dodać każdego członka do grupy Udostępniania Family Sharing. Zostaną Ci przedstawione trzy różne sposoby, aby to zrobić: Zaproś przez iMessage, Zaproś osobiście (gdzie każdy członek grupy będzie musiał ręcznie wprowadzić swoje dane osobowe Apple ID na Twoim urządzeniu) lub przez utworzenie konta dziecka. Niezależnie od tego, którą opcję wybierzesz, będziesz musiał ustawić hasło podczas tego procesu, a po jego wypełnieniu każdy członek grupy będzie widoczny za każdym razem, gdy będziesz przechodził do Family Sharing na swoim iPhone'ie lub iPadzie.

Tworząc grupę, będziesz mógł również aktywować szereg korzyści związanych z udostępnianiem. Na przykład przy włączonej opcji Family Sharing możesz włączyć opcję Purchase Sharing, aby wszyscy członkowie grupy mogli pobierać aplikacje kupione przez dowolnego członka i udostępniać je Apple Arcade.

Zobaczysz też sekcję zatytułowaną Screen Time. Będziesz mógł tam przeglądać raporty o tym, jak członkowie grupy korzystają ze swojego urządzenia, dodawać ograniczenia i wiele więcej.

Edycja czasu ekranowego

Jeśli postępowałeś zgodnie z powyższymi krokami, powinieneś zobaczyć następujące opcje dla wybranego przez siebie członka grupy Family Sharing, a także dzienny i tygodniowy raport na temat sposobu korzystania z urządzenia. Kliknięcie w każdą z opcji pozwoli na ustawienie kilku różnych ograniczeń.

Przestój
Pozwoli Ci to kontrolować, kiedy członek może używać swojego iPhone'a lub iPada, a do rozpoczęcia pracy będziesz musiał wprowadzić hasło, które stworzyłeś podczas konfiguracji Family Sharing. Po wprowadzeniu hasła, będziesz mógł ustawić czas rozpoczęcia i zakończenia Przestoju - na przykład 20:00 i 9:00 rano. W tym czasie dany członek nie będzie miał dostępu do niczego na swoim urządzeniu.

Zawsze dozwolone
Możesz mieć pewność, że każdy członek ma zawsze dostęp do najważniejszych informacji, takich jak iMessage i rozmowy telefoniczne, nawet jeśli istnieją ograniczenia, takie jak Przestój. Aplikacje wybrane w polu Always Allowed zastąpią wszelkie istniejące ustawienia, dzięki czemu zawsze będzie można uzyskać do nich dostęp w nagłych wypadkach.

Jeśli chcesz, aby konkretny użytkownik miał zawsze dostęp do takich aplikacji, jak FaceTime, WhatsApp lub aplikacja Telefon, po prostu dodaj go do sekcji Zawsze dozwolone, dotykając przycisku + w sekcji Wybierz aplikacje.

Limity aplikacji
Aby ustawić dzienne limity dla aplikacji takich jak Instagram, TikTok i Netflix, wystarczy włączyć App Limits.

Apple jeszcze bardziej ułatwiło sprawę, grupując dostępne aplikacje w kategorie, takie jak serwisy społecznościowe, edukacja i rozrywka. Aby dodać limit, należy go dodać:

 1. Wybrać kategorię.
 2. Wybrać limit czasowy, np. 2 godziny. Poniżej możesz również kliknąć opcję Dostosuj dni, aby zmienić ten limit na różne dni tygodnia, np. weekendy.
 3. Włącz Blokadę na końcu Limitu, aby zapewnić, że aplikacje w tej kategorii nie będą dostępne po osiągnięciu limitu.

Ograniczenia dotyczące treści i prywatności
Jest to jedna z najbardziej użytecznych sekcji w Screen Time. Można w niej wprowadzić szereg ograniczeń, aby zapewnić innym bezpieczeństwo podczas korzystania z urządzenia Apple. Poniżej znajdują się przewodniki krok po kroku do trzech najbardziej przydatnych opcji.

Aby zapobiec zakupom w iTunes i App Store:

 1. Otwórz Ograniczenia dotyczące Treści i Prywatności i w razie potrzeby wprowadź kod dostępu.
 2. Wybierz opcję iTunes i App Store Purchases.
 3. Dotknij jednej z opcji: Instalowanie Aplikacji, Usuwanie Aplikacji lub Zakupy In-App Purchases.
 4. Wybierz opcję Nie pozwalaj.
 5. Powtórz tę czynność w przypadku innych opcji, aby ograniczyć dostęp do wszystkich.

Aby dodać i zmienić Dozwolone aplikacje:

 1. Otwórz Ograniczenia treści i prywatności, a w razie potrzeby wprowadź kod dostępu.
 2. Wybierz opcję Dozwolone aplikacje.
 3. Wyłącz wszystkie aplikacje, do których użytkownik nie chce mieć dostępu (takie jak Mail lub iTunes Store).

Aby ustawić konkretne ograniczenia dotyczące treści:

 1. Otwórz Ograniczenia dotyczące treści i ochrony prywatności i w razie potrzeby wprowadź kod dostępu.
 2. Wybierz opcję Ograniczenia treści.
 3. Pod Treścią Sklepu użytkownik może zmienić funkcję Muzyka, Podcasty i Wiadomości z Wyraźnej na Czystą, wybrać ocenę (np. U, PG lub 12) w sekcji Filmy oraz ustawić podobne ograniczenia dla programów telewizyjnych, Książek i Aplikacji.
 4. Ograniczyć dostęp w sieci Web, wybierając Web Content > Limit Adult Websites. Alternatywnie można ograniczyć użytkownikom dostęp do kilku adresów URL, stukając w opcję Allowed Websites Only (Dozwolone witryny internetowe ) i wprowadzając adres ręcznie.
 5. Wyłącz język jawny dla Siri, kierując się na Siri > Explicit Language > Don't Allow.
 6. Włączanie lub wyłączanie gier wieloosobowych, dodawanie znajomych i nagrywanie na ekranie dla Apple's Game Center poprzez włączenie lub wyłączenie przełącznika.