Czy potrzebujemy lepiej brzmiących głośników do smartfonów?

image

Asus ROG Phone 5 zgarnął srebrny medal za dobrą jakość dźwięku w niedawnym teście Dx0mark. Jednak Antoine wciąż odmawia uznania wydajności i możliwości głośnika smartfona, aż do dzisiaj. Między Benem a nim zrobiło się dość gorąco na naszym firmowym czacie na Slacku. Czy głośniki smartfonów muszą być ulepszane z każdą edycją, czy też jest to w ogóle nieistotny punkt?

Szkolny łobuz, który puszcza swoją mierną muzykę rap dla całej szkoły - przynajmniej tutaj, w Niemczech, pozostaje dobrze znaną kliszą, którą bardzo dobrze ilustrują głośniki smartfonów. Prywatnie jednak przyznaję, że lubię korzystać z głośników w smartfonie, zwłaszcza gdy szoruję się po szczególnie ciężkim dniu w biurze. Nie dość, że działają zgodnie z przeznaczeniem, to jeszcze niektóre z nich oferują całkiem niezłe wrażenia z użytkowania!

Ale czy w głośnikach do smartfonów nie kryje się coś więcej? Czy powinniśmy je ignorować, gdy producent taki jak Asus wyposaża ROG Phone 5 w bardzo dobre głośniki? Antoine energicznie przytaknąłby na to zdanie, bo jego zdaniem głośniki w smartfonach powinny być używane tylko w ekstremalnych okolicznościach, np. w nagłych wypadkach.

Czy w powietrzu też czuć ten zapach? Dymiące klawiatury, po których tańczą spocone palce, wypisując zdania szybciej niż myślisz. Skrzypiące kable internetowe, które przesyłają całe kilobajty danych tekstowych przez kontynenty. Tak jest, ogłaszamy następną walkę na Slacku i zapraszamy do udziału w niej! Na końcu każdej rundy znajduje się krótka ankieta, w której możecie skorzystać z przysługującego Wam prawa i powiedzieć nam, kto ma rację.

Runda 1: Głośniki smartfonów są zbyt praktyczne, aby je ignorować

Ben: Hej Antoine, widziałeś jak ROG Phone 5 zgarnął srebrny medal za jakość dźwięku w Dx0Mark? Czy testowałeś już głośniki?

Antoine: Poważnie, rozumiem, że lepsze głośniki mogą być w pewnym stopniu punktem sprzedaży i w oczach niektórych użytkowników, ale moim zdaniem to naprawdę nie ma znaczenia, jeśli chodzi o smartfony.

Kiedy sprowadza się to do słuchania muzyki w podróży lub dla celów rozrywki domowej, większość użytkowników kończy się na słuchawkach lub prawdziwych bezprzewodowych zestawów słuchawkowych w pierwszej kolejności. Mieszkam w mieszkaniu, które ma innych lokatorów, więc prawie nigdy nie odłączam słuchawek od komputera, gdy oglądam film w pokoju lub na smartfonie. Nawet wtedy, gdy gram w gry mobilne do późnych godzin nocnych, słucham ulubionych utworów lub po prostu słucham podcastu podczas gotowania.

I to samo robiłam, kiedy mieszkałam sama w Paryżu! Nie chciałem przeszkadzać moim sąsiadom, dlatego przez większość czasu miałem na uszach słuchawki lub wkładki douszne. Czy naprawdę warto, aby producent zainwestował tę odrobinę pieniędzy w głośnik do smartfona? Nie wydaje mi się. Ostateczny koszt będzie nadal przekazywane w dół do konsumentów w końcu, z odrobiną zysku wrzucony do mieszanki, jak również.

Ben: Jezu Chryste, to taki wąski punkt widzenia! D Ja też mieszkam sam i zwracam uwagę na moich sąsiadów. Ale są chwile, kiedy biorę prysznic lub kiedy wracam do domu po pracy i nie chcę niczego więcej niż położyć się na łóżku. Wówczas o wiele łatwiej jest mi słuchać filmów lub muzyki na smartfonie bez konieczności podłączania słuchawek (ogromna zaleta podczas brania prysznica) lub podłączania go do głośników Bluetooth, które mogą wymagać ładowania, pamiętając przy tym, że jakość dźwięku w nowszych smartfonach jest całkiem przyzwoita. W rzeczywistości, myślę, że są one wystarczająco wydajne, aby zrozumieć, co się mówi, i naprawdę myślę, że istnieje popyt na dobrej jakości głośniki smartfonów ze względu na tak popularne przypadki użycia.

głośnik

 

Antoine: Ok, zgadzam się, że są pewne przypadki, wiele nawet, w których używałbyś głośników do smartfonów. I nie mówię, że powinniśmy całkowicie pozbyć się głośników. Nie mówimy o głośnikach do smartfonów w ogóle, prawda? Mówimy o wysokiej jakości głośnikach z dźwiękiem stereo i obsługą Dolby HD. Szczerze mówiąc, czy naprawdę potrzebujesz tak wysokiej jakości głośnika, gdy słuchasz muzyki pod prysznicem?

Dla mnie słuchanie muzyki na głośniku w smartfonie jest tak samo idiotyczne, jak oglądanie filmu 4K na 6-calowym wyświetlaczu smartfona. Fajnie, że możesz to zrobić, ale naprawdę nie sądzę, że potrzebujesz optymalnego sprzętu, aby cieszyć się czymś, co już fizycznie nie do końca sprawdza się w praktyce.

Ben: Phew! Naprawdę myślałem, że rozbierzesz nowego smartfona i faktycznie odłączysz głośnik od płyty głównej, Antoine!

 

Ale wracając do tematu: kiedy słucham filmów w łóżku, często żałuję, że nie mam lepszej jakości dźwięku. I jestem naprawdę zły, kiedy recenzja smartphone, który kosztuje mniej niż 200 euro, a to tylko przychodzi z głośnikiem mono, że można ukryć, gdy trzymasz go poziomo. To jest po prostu rozczarowujące.

Ale to jest jeszcze bardziej, gdy kupujesz (lub recenzja) drogie smartphone i jakość dźwięku z wbudowanego głośnika jest całkowicie gówno. To po prostu rujnuje całe wrażenie klasy premium. A to właśnie dobre głośniki zapewniają korzyści przez cały czas. W końcu, o ile nie jesteś w wiecznym trybie cichym, smartfony wydają odgłosy lub dźwięki, aby cię powiadomić.

Być może losowo wybrana grupa obiektywnych obserwatorów byłaby w stanie wysnuć sensowny wniosek, zwłaszcza że jest jeszcze jedna rzecz, którą chciałbym poruszyć.

 

Antoine: Czekaj, nie tak szybko, ty gągole! Wolałbym, żeby producenci przywrócili złącza audio 3,5 mm z quad DAC-iem, który pozwoliłby podłączyć dobrej jakości słuchawki, które audiofile aprobują i słuchać dźwięku FLAC, zamiast inwestować masę pieniędzy w głośniki, które i tak nikomu nie przypadną do gustu.

Jeśli jakość ma znaczenie, to dlaczego ktoś w ogóle przejmuje się głośnikami do smartfonów?

Ben: Myślę, że musisz myśleć trochę bardziej jak "normalny użytkownik", kolego. Ktoś, kto nazywa siebie audiofilem, nigdy nie używałby głośników do smartfonów. Całkowicie to rozumiem.

Ale każdy dwudziestokilkulatek, który chce po prostu słuchać swojej ulubionej muzyki, ucieszyłby się z ulepszenia głośników w swoim smartfonie. W końcu to właśnie sprawia, że smartfony są tak wspaniałe: mnogość funkcji, które są wykonywane w jednym, przenośnym urządzeniu!

 

Antoine: Ale to jest dokładnie mój punkt widzenia!

Argument o lepszych głośnikach do smartfonów to tylko coś, co obchodzi audiofilów!

Przeciętny użytkownik nie chce lepszych głośników, może tylko chcieć, aby były one głośniejsze i nic więcej. Ale jakość dźwięku nie jest w ogóle wielkim problemem dla większości użytkowników, przynajmniej w mojej opinii. To tak naprawdę zupełnie "niszowa" kwestia.

Czy wysokiej jakości głośniki w smartfonach są ważne?