11 ukrytych funkcji systemu Windows 11, które powinieneś znać

image

Windows 11 został wydany w październiku tego roku i wielu użytkowników już uaktualniło system do tej najnowszej wersji. W systemie Windows 11 firma Microsoft wprowadziła wiele nowych funkcji i ulepszeń. W tym artykule omówimy niektóre ukryte funkcje, wskazówki i sztuczki systemu Windows 11, które można wypróbować na komputerze z systemem Windows 11, aby uzyskać najlepsze wrażenia.

Przeczytaj też: 4 sposoby na bezpłatną aktualizację komputera do systemu Windows 11 już teraz

Ukryte funkcje systemu Windows 11

Spis treści

 • Ukryte funkcje systemu Windows 11
  • Przesuwanie i dostosowywanie paska zadań
  • Pełne menu prawego przycisku myszy
  • Tworzenie skrótów do folderów
  • Korzystanie z funkcji wpisywania głosowego
  • Ograniczanie dostępu do kamery i mikrofonu
  • Przyciąganie okien w celu pracy wielozadaniowej
  • Historia schowka
  • Skróty klawiaturowe
  • Wskazówka dodatkowa: Zaloguj się bez konta Microsoft

Od pewnego czasu używamy systemu Windows 11 na nowym komputerze Acer i udało nam się znaleźć kilka przydatnych wskazówek. Oto ukryte funkcje systemu Windows 11 oraz wskazówki i sztuczki, które warto znać!

Przesuwanie i dostosowywanie paska zadań

Osoby korzystające z nowego systemu Windows lub śledzące informacje o Windows 11 mogą wiedzieć, że Microsoft przeniósł pasek zadań na środek dolnej części ekranu. Jednak system Windows 11 oferuje także pewne możliwości dostosowania paska zadań. Oto, jak można przesunąć pasek zadań w lewo lub nawet na górę za pomocą narzędzia innej firmy!

1. Otwórz Ustawienia na swoim komputerze z systemem Windows 11.

2. Z menu bocznego wybierz pozycję Personalizacja, a następnie kliknij pozycję Pasek zadań.

3. Teraz przewiń i kliknij u dołu pozycję Zachowania paska zadań.

4. W tym miejscu znajduje się opcja wyrównania paska zadań, kliknij pole obok niej.

5. Z menu wybierz opcję "W lewo".

Ponadto można również dostosować pasek zadań, dodając lub usuwając z niego ikony, a także automatycznie ukrywać go, gdy nie jest używany.

Przeczytaj więcej | 3 sposoby na zmianę rozmiaru, przesuwanie i dostosowywanie paska zadań w Windows 11

Uzyskaj pełne menu prawego przycisku myszy

Być może wiesz również, że w Windows 11 menu prawego przycisku myszy ma bardzo mało opcji w porównaniu z poprzednimi systemami. Teraz, aby zobaczyć inne opcje, takie jak przycisk odświeżania, musisz albo kliknąć na "Pokaż więcej opcji", albo użyć do tego skrótu.

Wystarczy kliknąć Shift + F10 na dowolnym komputerze lub po prostu F10 na niektórych komputerach, aby otworzyć menu Pokaż więcej opcji. Jeśli jednak chcesz uzyskać pełne menu po kliknięciu prawym przyciskiem myszy, przeczytaj nasz szczegółowy przewodnik o sposobach uzyskania starego menu prawego przycisku myszy w systemie Windows 11.

Tworzenie skrótów do folderów

W Windows 11 możesz także utworzyć skróty do folderów i ustawień, które będą widoczne w menu Start obok przycisku zasilania. Oto jak dodać skróty do folderów do menu Start w Windows 11:

1. Otwórz Ustawienia na komputerze z systemem Windows 11.

2. Przejdź do opcji Personalizacja, a następnie wybierz Start.

3. Na następnej stronie kliknij Foldery.

Teraz zobaczysz listę ustawień i folderów, wystarczy włączyć przełącznik obok tego, do którego chcesz dodać skrót, a zostanie on dodany do menu Start.

Korzystanie z funkcji wpisywania głosowego

Jeśli Twoja praca wymaga dużo pisania, tak jak moja, możesz teraz korzystać z funkcji wpisywania głosowego w systemie Windows 11, która bardzo ułatwia pracę. Dyktowanie głosowe jest obsługiwane we wszystkich aplikacjach i programach, w których trzeba pisać na klawiaturze. Oto, jak korzystać z tej funkcji:

W dowolnej aplikacji, witrynie lub oprogramowaniu wystarczy nacisnąć klawisze Windows i H, a funkcja dyktowania głosowego zostanie włączona.

Kliknij przycisk mikrofonu i zacznij mówić, a tekst zostanie napisany automatycznie. Możesz także skorzystać z funkcji automatycznej interpunkcji, która będzie stosować przecinki i kropki w miarę wypowiadania tekstu.

Ograniczanie dostępu do kamery i mikrofonu

Microsoft zapowiedział także kilka nowych funkcji prywatności w systemie Windows 11. Jedną z nich jest możliwość ograniczenia dostępu do kamery i mikrofonu z określonych aplikacji i programów. Oto jak sprawdzić uprawnienia na komputerze z systemem Windows 11 i ograniczyć je:

1. Otwórz Ustawienia na komputerze.

2. Przejdź do sekcji Prywatność i zabezpieczenia.

3. Przewiń w dół do Uprawnienia aplikacji, gdzie znajdziesz wszystkie uprawnienia, jakich mogą wymagać aplikacje na komputerze.

4. Jeśli chcesz ograniczyć dostęp do kamery z dowolnej aplikacji, kliknij na Kamera.

5. Na następnej stronie wyłącz przełącznik obok tej aplikacji, dla której chcesz ograniczyć dostęp do kamery.

Migające okna dla wielozadaniowości

Ta nowa funkcja pozwala usprawnić pracę wielozadaniową na komputerze. Funkcja Snap Windows automatycznie zmienia rozmiar i porządkuje wszystkie okna otwarte na pulpicie. Można łatwo zarządzać tymi, na których się pracuje. Aby włączyć funkcję Snap windows na komputerze:

1. Przejdź do Ustawień i wybierz opcję Systemy.

2. Kliknij tutaj opcję Wielozadaniowość.

3. Na następnej stronie włącz funkcję Przyciągaj okna, włączając przełącznik.

Teraz w dowolnym oknie wystarczy kliknąć dwa kwadraty w prawym górnym rogu, aby wybrać dowolny układ okien migawkowych.

Historia schowka

Podobnie jak smartfony z systemem Android, Windows 11 oferuje teraz historię schowka. Jeśli więc skopiujesz wcześniej coś, czego potrzebujesz teraz, ta nowa funkcja pomoże Ci znaleźć cały skopiowany tekst na komputerze. Oto, jak korzystać z tej funkcji:

W dowolnej aplikacji lub witrynie internetowej, w której chcesz coś wkleić, naciśnij klawisz Windows i V, a zostanie otwarty schowek.

Teraz możesz skopiować z niego tekst, który wcześniej skopiowałeś. Możesz także używać emojis, GIF-ów i symboli.

Skróty klawiaturowe

Oprócz wyżej wymienionych ukrytych funkcji istnieją pewne skróty klawiaturowe, których można używać na komputerze z systemem Windows 11, aby w pełni wykorzystać jego możliwości i zwiększyć wydajność pracy. Oto kilka ważnych skrótów klawiaturowych dla systemu Windows 11:

Windows + W- Widżety

Możesz nacisnąć klawisz Windows i klawisz W, aby otworzyć menu widżetów.

Windows + A- Szybkie ustawienia

Naciśnij klawisze Windows i A, aby otworzyć szybkie ustawienia, z których można uzyskać dostęp do wielu funkcji, takich jak WiFi, Bluetooth, głośność, bateria itp.

Windows + N- Historia powiadomień

Jeśli często brakuje ci powiadomień na komputerze, możesz użyć tego skrótu, aby sprawdzić historię powiadomień. Wystarczy nacisnąć klawisze Windows i N, aby sprawdzić szczegóły.

Wskazówka dodatkowa: Zaloguj się bez konta Microsoft

Windows 11 nie pozwala użytkownikom na kontynuowanie pracy bez konta Microsoft. Możesz jednak w każdej chwili usunąć swoje konto Microsoft z systemu Windows 11, a nawet zalogować się bez niego. Możesz też przeczytać nasz przewodnik o sposobach usuwania konta Microsoft z systemu Windows 11.

To były niektóre z ukrytych funkcji systemu Windows 11. Jeśli używasz tej samej wersji systemu Windows, wypróbuj je na swoim komputerze i daj nam znać w komentarzach!

Aby uzyskać więcej szczegółów, obejrzyj nasz film na ten sam temat.

Możesz też śledzić nasze najnowsze wiadomości technologiczne w Google News, a po porady i wskazówki, recenzje smartfonów i gadżetów dołączyć do Grupy Telegram GadgetsToUse lub subskrybować kanał GadgetsToUse Youtube, gdzie znajdziesz najnowsze recenzje.